"+Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2018/19+ - raport przygotowany przez Global Compact Network Poland (...) to dokument, w którym eksperci mierzą i opisują walkę z szarą strefą w Polsce, w szczególności w branży paliwowej, hazardowej, odpadowej oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych" - wyjaśnia "Puls Biznesu".

Branża paliwowa - niegdyś flagowy przykład szarej strefy - została wskazana przez ekspertów raportu jako ta, w której doszło do największych zmian. Otóż "w barometrze zmian prowadzonym przez GCNP, zmiany w branży paliwowej doszły już do wskaźnika 90 proc., wobec 70 proc. w 2016 r." - przytacza gazeta.

Według autorów raportu dobre efekty przyniosło wprowadzenie pakietu paliwowego, energetycznego i przewozowego oraz Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej i Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Najwolniej zmiany postępują w branży gospodarki odpadami. GCNP alarmuje, że skala zmian w walce z szarą strefą sięga zaledwie 30 proc., ale organy państwa wykazują zainteresowanie. "Kilka wdrażanych oraz przygotowywanych nowelizacji może ograniczyć działalność nieuczciwych firm w branży, lecz na ich efekty będziemy musieli jeszcze poczekać" - cytuje dziennik.

Reklama

"PB" przytacza, że według raportu w branży hazardowej skala zmian się nie zmienia i wynosi 40 proc. "Jednocześnie notowany jest dynamiczny wzrost zarówno segmentu zakładów wzajemnych, jak i kasyn internetowych (...) dobre efekty przyniosło wprawdzie JPK i STIR, ale brakuje wciąż regulacji np. w odniesieniu do blokowania witryn czy obciążeń fiskalnych".

"Nieźle idzie państwu walka z szarą strefą w branży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Skalę zmian oceniono na 80 proc. wobec 50 proc. w 2016 r. Po sukcesach ze zjawiskami o największej skali (karuzele VAT) branża nadal ma wiele wyzwań, w szczególności w obszarze odpadów elektrycznych oraz e-commerce" - przytacza dziennik wyniki raportu.

>>> Polecamy: "Gotujemy" naszą planetę. Czerwiec najgorętszym miesiącem w historii