Co zrobiły firmy, żeby zapobiec propozycjom drastycznego wzrostu płacy minimalnej? [OPINIA]

10 września 2019, 08:44 | Aktualizacja: 19.09.2019, 10:58
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

A może zamiast narzekać na to, że podwyżka płacy minimalnej przyniesie straty w konkurencyjności i płynności, drodzy przedsiębiorcy i pracodawcy, zastanówcie się, co przez lata zrobiliście, żeby zapobiec propozycjom jak te, które wygłosił w ostatni weekend Jarosław Kaczyński?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (11)

 • kij(2019-09-10 09:35) Zgłoś naruszenie 537

  Chyba 30 lat wyrzeczeń to był max. Niemcy w latach 70-tych to już cieszyły się dobrobytem. Ja uważam, że to zwykli luzie zbudowali dobrobyt i pozycję firm, a nie ich szefowie, którzy w Polsce są raczej słabi intelektualnie, merytorycznie i osobowościowo. Nikt może poza Inglotem niczego innowacyjnego i zdobywającego świat nie stworzyli.

  Odpowiedz
 • IHS(2019-09-10 10:31) Zgłoś naruszenie 265

  Jprd. Normalnie płaca nomimalna to margibes rynku. A tu wzrost pensji minimalnej i już pracodawcy się wieszają bo im "biznesy" plajtują? Za prawdę, powiadam wam grzeszą.

  Odpowiedz
 • Sarmata(2019-09-10 10:52) Zgłoś naruszenie 236

  Prawda jest ze biznes polski jest slaby i jako lobby nie ma wplywu ma Rzad. Prawda jest tez ze Polska stoi biznesem zagranicznym. Pensje powinny byc w wielszym stopniu dostosowane do biznesu zagranicznego a polski musi sie dostosowac. Bo nie chcemy zyc w kraju w ktorym poziom bedsie wyznaczal polski biznes bo ten poziom to zawsze bedzie 500 Euro. Przykro mi ale radykalne posuniecia sa konieczne w obliczu zmian demograficznych. Ludzie maja chciec w Polsce zostawac. Jesli padna przez to jakies male biznesiki to nje placzmy po nich. Jak to jest ze Finlandia ma normalne pensje? Czy oni tam maja jakis hiperwydajny biznes? Bo Nokia to juz dawno historia... Polska gospodarka charakteryzuje sie o 20% zanizonymi wynagrodzeniami. Wiekszy kat krzywej wzrostu pensji po prostu zamknie te luke. PiS znowu ma racje o czym przekonaja sie eksperci i za 4 lata PiS bedsie mial >50%

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rbl(2019-09-10 11:07) Zgłoś naruszenie 123

  Za kilka lat wszyscy będziemy pracować za minimalną.

  Odpowiedz
 • cięko to widzę (2019-09-10 13:42) Zgłoś naruszenie 71

  Jestem za wzrostem płac i uważam ostatnie 30 lecie i reformę balcerka za pasmo nieszczęść, mimo powolnego rozwoju kraju. Jeżeli utrzymamy obecną administracje i sądownictwo z całą zaszłością nieróbstwa wśród decydentów to uważam że to jest GWOŹDŹ DO TRUMNY POLSKIEGO KAPITAŁU . Jedyny wyjaśnieniem takiego rozwoju sytuacji może być zamierzenie powstania tu silnego ośrodka kapitału z zewnątrz . czyżby pod przykrywką podniesienia poziomu płac mielibyśmy skonsumować resztę majątku jaki został .. I tym sposobem za kreacje kredytu jako kapitału z zewnątrz staniemy się wyrobnikami a nie Posiadaczami

  Odpowiedz
 • Tomek(2019-09-10 21:56) Zgłoś naruszenie 60

  Janusze biznesu przez dekady traktowali swoich pracowników jak chłopów pańszczyźnianych, którzy w ich mniemaniu mieli przez pokolenia pracować za grosze. Panował wyzysk, zwłaszcza w stosunku do kobiet, od których Janusze oczekiwali, że zrezygnują z macierzyństwa. Co robili w tym czasie Janusze? Ciułali kosztem pracowników na wille i drogie samochody.

  Odpowiedz
 • Ryszard(2019-09-10 11:43) Zgłoś naruszenie 516

  No i świetnie, niech podnoszą ceny ku uciesze pospólstwa i niech nikt przypadkiem nie liczy się z konsekwencjami takich decyzji, pha kogo by to obchodziło, że w najbliższej przyszłości może nam to zgotować drugą Wenezuelę gdzie ludzie będą umierać z głodu na ulicach.

  Odpowiedz
 • mroje(2019-09-10 20:40) Zgłoś naruszenie 50

  Podnoszenie placy minimalnej powinno w przedsiébiorstwach wywolac postép techniczny , automatyzacjé i wzrtost wydajnoci !!! Musi sié w koncu zaczác opacac kupowac wydajne nowoczesne urzádzenia zamiast zatrudniac wiécej ludzi .......

  Odpowiedz
 • xx(2019-09-10 17:00) Zgłoś naruszenie 31

  Odezwa jest skierowana do polskiego przedsiębiorcy - czyli stereotypowego wyzyskiwacza, który sam zarabia miliony a pracowników ma za nic. Taki przedsiębiorca nie musiał za niczym lobbować, nie potrzebował wpływu na ustawodawców - jemu wystarczył (bardziej lub mniej legalny) wpływ na kupujących jego wyroby i usługi. Może i myślał globalnie, ale łapówki i prezenty wręczał lokalnie... Taki przedsiębiorca sobie poradzi - a dodatkowe koszty poniosą np. spółki należące do Skarbu Państwa, gdzie koszty wzrosną znacznie. Ciekawie będzie zobaczyć, co zrobią inni przedsiębiorcy - inwestorzy zagraniczni.. Niektórzy zbudowali fabryki i szybko ich nie zlikwidują, chociaż ich budowa była uzależniona od niskich płac w Polsce. W Polsce jest wielka branża tzw. centrów usług wspólnych. Te usługi (teoretycznie) można relatywnie tanio i szybko przenieść do innych krajów. Ale wynagrodzenia tam nie należą do najniższych - a ich podniesione opodatkowanie (np. zniesiona 30-krotność) w niewielkim stopniu wpłynie na ich przewagę kosztową nad krajem inwestora. Reasumując - przedsiębiorcy działali racjonalnie - nie bawiąc się w politykę.

  Odpowiedz
 • telpohi(2019-09-11 05:55) Zgłoś naruszenie 00

  SpFling.︆︅com - świetny prоjekt dlа d𝚘r𝚘słyсh, którzy сhсą znаlеźć partn𝚎rа s𝚎ksu𝚊lnegо

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze