Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,11 proc., do 26.787,36 pkt.

S&P 500 spadł 0,14 proc. i wyniósł 2.966,15 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,10 proc., do 8.048,65 pkt.

Aktywność inwestorów na globalnych rynkach w poniedziałek była nieco osłabiona, ponieważ w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest święto Dnia Kolumba, z kolei w Japonii był Dzień Zdrowia i Sportu.

Reklama

W indeksie S&P 500 traciły zwłaszcza spółki sektora energii.

Akcje Nike rosły 1 proc. - Bank of America Merrill Lynch podniósł rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "niedoważaj".

Inwestorzy przygotowują się na rozpoczęcie sezonu wyników w USA. Duże banki takie jak Citigroup, Goldman Sachs, J.P. Morgan Chase i Wells Fargo mają opublikować raporty kwartalne we wtorek.

W ciągu dnia pojawiały się obawy, że do rozwiązania konfliktu handlowego między Waszyngtonem a Pekinem może być jeszcze daleko, pomimo optymistycznych zapowiedzi w piątek prezydenta Donalda Trumpa.

Chiny chcą przeprowadzenia kolejnej rundy negocjacji pod koniec października, w celu wypracowania szczegółów wstępnego porozumienia ws. umowy handlowej – podała agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

Szczegóły ustnej umowy osiągniętej w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu między dwoma narodami pozostają niejasne.

Prezydent USA Donald Trump podał w piątek po spotkaniu z wicepremierem Chin Liu He, że strony konfliktu znalazły się bardzo blisko zakończenia wojny celnej, bowiem osiągnięto „pierwszą fazę” porozumienia.

Chińskie media państwowe poinformowały, że obie strony „zgodziły się podjąć wspólne wysiłki, aby ostatecznie osiągnąć porozumienie".

Geng Shuang, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin, powtórzył w poniedziałek, że obie strony poczyniły postępy i powiedział, że ma nadzieję, iż „Stany Zjednoczone będą współpracować z Chinami, by spotkać się w połowie drogi”.

Amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych - poinformował resort finansów USA.

"Mała umowa unaocznia silną presję ekonomiczną zarówno na USA, jak i Chiny, aby deeskalować wojnę handlową, ale jest jeszcze długa droga do wypracowania kompleksowego porozumienia” – powiedział Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej i główny ekonomista w AMP Capital Investors Ltd.

"Uważamy, że wstępna umowa wygląda bardziej jak zawieszenie broni, a właściwe porozumienie" - ocenił Christiaan Tuntono, starszy ekonomista ds. Azji i Pacyfiku w Allianz Global Investors.

Eksport Chin spadł w IX o 0,7 proc. rdr w juanach, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,6 proc. - podała w komunikacie administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr wzrósł o 1,5 proc.

Import w IX spadł rdr o 6,2 proc. w juanach, a tu oczekiwano -2,3 proc., po spadku w VIII o 2,6 proc. rdr.

"Kluczowym czynnikiem, odpowiedzialnym za gorsze od oczekiwań wyniki, zdecydowanie jest spowolnienie globalnej gospodarki, Mała umowa jest dobra, ponieważ zapobiega pogorszeniu sytuacji, ale nie sprawi, że sytuacja się poprawi” - powiedział Larry Hu, szef działu ds. gospodarki Chin w Macquarie Securities Ltd. (PAP Biznes)