Poniżej wskazujemy, jakie dokumenty powinieneś przygotować, aby ubiegać się o zwrot od banku należnych Ci pieniędzy. Oto ich lista:

1. Dowód osobisty.

2. Kopie umów kredytowych, pożyczek gotówkowych czy konsumenckich.

Umowa to najważniejszy dokument, na podstawie którego będziesz mógł domagać się zwrotu pieniędzy. Jeżeli zlecisz ich odzyskanie profesjonalnej firmie, to wystarczy w zasadzie skan lub wyraźne zdjęcie pierwszej strony kredytowej, a także potwierdzenie, że spłaciłeś kredyt w całości.

3. Kopie umów konsolidacyjnych – jeśli to dzięki ich zawarciu spłaciłeś inny kredyt.

Reklama

Jeżeli zawarłeś umowę konsolidacyjną lub przeniesienia (refinansowania), stanowi ona potwierdzenie spłacenia poprzednich zobowiązań finansowych. Potrzebne będą zatem skany lub wyraźne zdjęcia wybranych fragmentów tej umowy.

4. Raport BIK.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadasz umowy kredytowej, np. zgubiłeś ją przy przeprowadzce i nie możesz znaleźć dokumentu, nie martw się. Wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej, założyć konto i pobrać raport BIK. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przechowuje informacje zarówno na temat wszystkich Twoich aktualnie spłacanych kredytach, jak i tych, które zdążyłeś już spłacić.

Jeżeli nie dysponujesz umową, raport BIK w zupełności wystarczy, abyś na jego podstawie mógł domagać się zwrotu należnych Ci pieniędzy.

Na podstawie powyższych dokumentów możesz domagać się zwrotu prowizji bankowych oraz innych opłat. Jeżeli bank upiera się, że ci się nie należą, warto, abyś skorzystał z usług jednej z firm działających na rynku, które specjalizują się w odzyskiwaniu gwarantowanych zwrotów prowizji bankowych. Dzięki temu nie musisz sądzić się z bankiem i zostawać stroną w sporze. Jednym z podmiotów świadczących takie usługi jest Związek Zwrotów Bankowych.

Jeżeli zdecydujesz się na ich bezpłatną pomoc, nie będziesz musiał przedstawiać oryginałów dokumentów ani też samodzielnie pobierać raportu BIK. Związek Zwrotów Bankowych zrobi to za ciebie.