Portal MojePPK opublikował w czwartek zestawienie średnich opłat za zarządzanie funduszami PPK wg stanu na 31 października br.

"Średnia wysokość opłat waha się od 0,30 proc. (spadek z 0,32 proc. miesiąc wcześniej) do 0,50 proc. według kryterium instytucji lub od 0,24 proc. do 0,42 proc. średniego kosztu zależnie od daty, przy czym zestawienie nie obejmuje opłat promocyjnych, jakie wprowadziły niektóre z instytucji finansowych w początkowym okresie działania PPK" - napisano w komunikacie.

Obecnie - jak czytamy w informacji - na liście instytucji zarządzającymi funduszami PPK jest 20 instytucji finansowych. Każda z nich oferuje osiem, a niektóre - dziewięć subfunduszy zdefiniowanej daty, czyli funduszy inwestycyjnych, które różnią się poziomem ryzyka w zależności od wieku uczestnika.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Może do niego przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Reklama

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. W skład grupy instytucji rozwoju wchodzą: PFR (odpowiada za obszar inwestycji), Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.(PAP)

Autor: Ewa Wesołowska