"Pozycje Rosji na globalnym rynku broni umacniają się i to mimo nasilenia reżimu sankcji i nieuczciwej konkurencji" - powiedział Putin. Poinformował, że wartość wyeksportowanej przez Rosją w br. produkcji zbrojeniowej sięgnęła 13 mld USD, czyli ponad 2 mld więcej, niż było to w analogicznym okresie zeszłego roku. Ogółem zaś portfel zamówień na rosyjskie uzbrojenie przekracza 50 mld USD - dodał.

Ponad jedna trzecia rosyjskiego eksportu broni przypada na kraje członkowskie poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), tworzoną przez część z nich Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) i na innych tradycyjnych partnerów Rosji, w tym w Afryce - wyjaśnił Putin.

Rosyjski prezydent ocenił, że należy "stale, w czasie rzeczywistym, analizować sytuację na rynkach regionalnych i uwzględniać zmieniające się potrzeby nabywców".

Reklama

Polecił także wprowadzenie zmian do przepisów prawnych, które pozwoliłyby przedsiębiorstwom rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego na tworzenie spółek joint-venture za granicą. Spółki te produkowałyby części zamienne do dostarczonego wcześniej rosyjskiego sprzętu.

Według niedawno ogłoszonego raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri) Rosja znajduje się na drugim miejscu (po USA) w rankingu największych producentów broni. Jej udział w światowym rynku wynosi 8,6 proc. Sipri zwróciło uwagę w raporcie na rosyjski koncern zbrojeniowy Ałmaz Antiej, który w rankingu firm zajmujących się produkcją i sprzedażą broni awansował na dziewiąte miejsce. "Wzrost ten można wyjaśnić nie tylko siłą popytu krajowego, ale także ciągłym wzrostem sprzedaży broni do innych krajów, w szczególności eksportu systemu obrony powietrznej S-400" - zauważył sztokholmski instytut.

>>> Czytaj też: Rosja wzmocni brygady Iskanderów o dodatkowe wyrzutnie. Podłącza je do internetu