Płace w górę, produktywność też. Gospodarka się nie zawaliła [OPINIA]

18 stycznia 2020, 09:45
Źródło:MAGAZYN DGP
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Płace w górę, produktywność też. Gospodarka się nie zawaliłaźródło: ShutterStock

Przypomnijmy sobie ostatnie polskie debaty na temat podwyżki płacy minimalnej (lata 2016 i 2019). Spór przebiegał za każdym razem według tego samego scenariusza.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (22)

  • XD(2020-01-18 21:14) Zgłoś naruszenie 91

    Dobrze jest wypowiedzieć się o zjawisku, które będzie miało wpływ na gospodarkę dopiero po kilku ładnych miesiącach - 500+, trzynaste emerytury, podniesienie płacy minimalnej o blisko 500 zł (czyli blisko 1/4 poprzedniej minimalnej) nie może być ocenione, gdy od podwyżki upłynęło 18 dni XDDDD Przecież nawet sam autor wie, że to nie może być miarodajne i chyba napisał coś tylko dlatego, że płacą mu za wyświetlenia :D

    Odpowiedz
  • Czy to taka logika?(2020-01-18 16:34) Zgłoś naruszenie 33

    które w zasadniczy sposób wpływają na poziom dobrobytu, a odbiegają od wartości w innych krajach. To, że I-sza RP nie wzięła udziału w skoku cywilizacyjnym, jakim dokonał sie w Oświeceniu to winny jest nadmierny konserwatyzm ówczesnych elit i szlachty, ale ten miał główne źródło w kontrreformacji i zachowawczym KK. Oczywiście sąsiedzi nie zapóźnili się tak w rozwoju i nie omieszkali tego wykorzystać likwidując to państwo upadłe, jakim wówczas stała się I-sza RP Szczęśliwie, KK i jego konserwatyści nie zdołali zapobiec, żeby dzisiejsza Polska wzięła udział w następnym skoku cywilizacyjnym, jaki dokonał się w świecie na przełomie XX i XXI wieku, ale zło i szatani typu Jędraszewskiego czy Rydzyka są wciąż tam czynni. Panu redaktorowi radzę chwalić PRL, przecież gdyby nie PRL to do dziś nie mięlibyśmy pralek, długopisów, odkurzaczy i szeregu innych wynalazków

    Odpowiedz
  • LoLMaster(2020-01-18 13:26) Zgłoś naruszenie 46

    Redaktora Wosia jakby praca kosztowała milion nie poprawiła by tego lewackiego języka...

    Odpowiedz
  • Newsroom(2020-01-18 12:23) Zgłoś naruszenie 3010

    Miała być katastrofa, tak twierdzili trolle,niedouczone ******** na forsal pl, no i co ?? No i nic nadal rozwijamy się najszybciej w Europie wraz z Wegrami w granicach 4%PKB, a spółki skarbu państwa kwitną przynosząc budżetowi ogromne zyski !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Walka z ubostwem (2020-01-18 11:53) Zgłoś naruszenie 104

    W 2010r. wszystkie kraje unijne przyjely do realizacji strategie Europa 2020, w ktorej m.in. mowi sie o znacznej redukcji ubostwa w UE. Mamy 2020 r. i przychodzi czas rozliczenia. Polska w ostatnich latach podejmowala glownie wyborcze kroki majace na celu ograniczenie ubostwa, ale w w ich rezultacie wiele sie nie zmienilo, krajowy wskaznik pozostal prawie bez zmian. -------- W 2008 r. wskaznik ubostwa po transferach socjalnych wynosil 16% zyjacych ponizej progu ubostwa i wykluczenia spolecznego, w 2017 r. 15%. Walka z ubostwem w Polsce do tej pory glownie polegala na przesunieciu nedzy z rodzin z dziecmi na emerytow. Stad tez, jak widac, krajowy wskaznik prawie nie ulegl zmianie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zwiekszyc kwote wolna od podatku(2020-01-18 11:21) Zgłoś naruszenie 245

    Kwota wolna od podatku powinna zostac znacznie podniesiona np. do 15 tys. zl rocznie. Wowczas kazdy platnik zyskalby okolo 200 zl miesiecznie. PKB w Polsce wynosi juz chyba 2400 mld zl. Coz to jest 50 mld zl przy PKB 2,4 biliona. ----- Ludzie od lat pisza na roznych forach o tej sprawie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2020-01-18 11:17) Zgłoś naruszenie 222

    Najniższą krajową ok. 1774 złotych netto dostaje obecnie 1.5 mln pracowników!!! Wiadomo że ta suma nie wystarcza na założenie rodziny w Polsce!!! Ci ludzie rezygnują z założenia rodziny lub wyjadą do zachodniej Europy gdzie zarobią ok. trzy razy więcej!!! Efekt dla nas i dla naszej gospodarki będzie fatalny bo zabraknie nam przyszłych pracowników, pracodawców no i konsumentów!!! Tu nawet 500+ nie pomoże bo obecnie 500+ to takie 400+ a za rok to tylko 300+ przy obecnym szybkim wzroście cen przede wszystkim jedzenia!!! LoooooooooooooooooooooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • SZ(2020-01-18 10:49) Zgłoś naruszenie 1320

    Placa minimalna rosnie, inflacja ja zzera z roku na rok.

    Odpowiedz
  • Krios(2020-01-18 10:39) Zgłoś naruszenie 416

    Poprawianie sytuacji ekonomicznej Polaków zawsze się będzie wiązało z jęczeniem bo uboga Polska jest na rękę wielu. Natomiast i tak uważam, że należałoby obniżyć koszty zatrudnienia i pracy, aby można było nadal podnosić pensje i nie puścić pracodawców z torbami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dax(2020-01-18 10:35) Zgłoś naruszenie 352

    Świetnie to opisuje Ha-Joon Chang z University of Cambridge w swojej książce "Źli Samarytanie" dokumentując zjawisko na przykładach wielu krajów i ich strategii ich rozwoju. Niestety totalna TVN-omia nie uwzględnia niczego poza tym co wspiera zlecone im do promocji marionetki oraz wręczone im do promocji wizje na miarę Rysia Pysia.

    Odpowiedz
  • Przemek(2020-01-18 10:32) Zgłoś naruszenie 542

    Jest jeden efekt o którym nikt nie mówi,będziemy płacić ludziom śmiesznie mało,to wyjadą zagranice i kto wtedy będzie pracował?Wtedy pracodawcy będą zadowoleni?Przez tyle lat miliony ludzi dostawało 8-10zł na h i jaki był efekt?3 miliony ludzi wyjechało?A oni dalej płaczą,ze 2000zł na rękę to są jakieś kosmiczne kwoty,nie do zapłaty. Inna kwestia,to rząd mógłby przestać zabierać tak wielką część wypłaty w podatkach,to tez by pomogło.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz