Aby nie odstraszyć wyborców, francuscy politycy powtarzają, że wybory municypalne odbędą się mimo rozprzestrzeniania się koronawirusa. We wtorek władze opublikowały zalecenia dla wyborców oraz samorządów na temat środków ostrożności dotyczących zdrowia.

Kabiny wyborcze zostaną poddane „szczególnie starannemu czyszczeniu” po każdym akcie głosowania i przed nim w miarę możliwości za pomocą płynów czyszczących na bazie wybielaczy – informuje minister.

Castaner zaleca również, aby urzędnicy, którzy będą w lokalach wyborczych, a także wyborcy myli regularnie ręce. W punktach wyborczych mają być umieszczone oznaczenia, gdzie można je umyć, a do dyspozycji wyborców i członków komisji ma być żel antybakteryjny.

Na każdym etapie głosowania poszczególni wyborcy muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od innych osób przebywających w lokalu wyborczym, tzn. około jednego metra – precyzuje minister.

Francuskie władze nie zalecają noszenia maseczek ochronnych osobom zdrowym, natomiast osoby chore, które udadzą się na głosowanie w maseczkach, są zobowiązane do umożliwienia członkom komisji wyborczych ustalenie swojej tożsamości.

Rozporządzenie Castanera przewiduje też scenariusz braku możliwości utworzenia punktu wyborczego lub odmowę mera w tym zakresie. W takiej sytuacji lokal wyborczy zostanie utworzony przez prefekta w podlegającej mu gminie. Prefekt będzie miał prawo do mianowania delegatów odpowiedzialnych za nadzorowanie głosowania. Ministerstwo zapewnia, że wybory samorządowe zostaną przeprowadzone w każdej francuskiej gminie.

W najnowszym sondażu dotyczącym frekwencji w wyborach 28 proc. Francuzów rozważa rezygnację z głosowania z obawy przed zakażaniem koronawirusem. Sondaż Ifop dla magazynu „20 minut” opublikowany został w poniedziałek.

W badaniu co czwarty respondent przyznał, że gromadzi zapasy żywności lub żelu antybakteryjnego z powodu epidemii Covid-19. Jednak trzy czwarte Francuzów deklaruje, że nie zmieniło swoich nawyków higienicznych i nie myje rąk częściej niż wcześniej.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)