Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że w tej chwili „cieszyński Sanepid prowadzi działania mające na celu dotarcie do osób, które miały bezpośredni kontakt z dzieckiem i poddanie ich domowej kwarantannie”.

„Osoby podejrzewające, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi, w tym odwiedzające w ciągu ostatnich 2 tygodni szkołę podstawową nr 5 i liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które zauważyły u siebie objawy infekcji, proszone są o ograniczenie kontaktów z innymi do minimum i telefoniczne powiadomienie Sanepidu pod dostępnym całodobowo numerem tel. 502 281 673” – podała Koczwara.

Rzecznik przypomniała, że koronawirus w najmniejszym stopniu stanowi zagrożenie dla dzieci i młodzieży, ale mogą być one nosicielami wirusa i zarażać dorosłych. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością, z chorobami przewlekłymi, seniorów.

Trzy osoby, które przebywają na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Szpitala Śląskiego w Cieszynie, są w dobrym stanie.

Jako pierwszy trafił do szpitala mężczyzna, który wrócił z Niemiec. Miał po powrocie kontakt innymi osobami. We wtorek nadeszły wyniki jego oraz żony. W obu przypadkach potwierdzono obecność koronawirusa.

Kobieta pracuje w jednym z cieszyńskich liceów. Po potwierdzeniu obecności koronawirusa władze miasta zawiesiły do piątku zajęcia we wszystkich szkołach podstawowych oraz jednej średniej. (PAP)

autor: Marek Szafrański