Podczas środowej konferencji prasowej wiceminister Maksymowicz poinformował o środowych rekomendacjach i decyzjach zespołu ekspertów, który został powołany kilkanaście dni temu z udziałem m.in. rektorów polskich uczelni oraz agencji podległych resortowi nauki.

„Podtrzymujemy wcześniejszą rekomendację, mówiącą o tym, żeby ograniczyć, zawiesić w ogóle kontakty międzynarodowe w zakresie wysyłania polskich studentów, pracowników naukowych, doktorantów do innych krajów, jak i również zawiesić przyjmowanie do nas tych osób, które chciałyby przez najbliższy czas być w Polsce w związku z działalnością naukową” – oświadczył.

Jak dodał, „jeżeli ktoś planuje jednak powrót do Polski, musi zapoznać się dokładnie z rekomendacjami, instrukcjami głównego inspektora sanitarnego. To jest koordynator naszych działań i tam jest ściśle określone, jakie należy podjąć działania, czy kogo poinformować, wywiad epidemiologiczny musi być przeprowadzony”. Także to to są działania koordynowane ogólnie” – zaznaczył.

Maksymowicz zwrócił uwagę, że w komunikacie minister nauki i szkolnictwa wyższego zwraca się do rektorów, samorządów studenckich uczelni medycznych i uczelni kształcących na kierunkach medycznych, aby „studenci ostatnich lat studiów kierunku lekarskiego, pielęgniarskiego, kierunku ratownictwa medycznego (...), farmacji, żeby ci studenci mogli, na zasadzie wolontariatu, zaproponować swoją dyspozycyjność wojewodom i wojewódzkim inspektorem sanitarnym, służbom na swoim terenie, dla wsparcia działań, gdyby była taka konieczność”.

Reklama

Zaznaczył, że tacy studenci „są już osobami, które są wyraźnie przygotowane do działań wspierających, na przykład w wywiadzie epidemiologicznym, który przez telefon należy ciągle powtarzać, zbierać informacje”. „Wiadomo, że to zdarzenia, które mogą być liczne, podobnie w przypadku większego obciążenia aptek” – zauważył Maksymowicz i dodał, że spotkało się to już wcześniej z zainteresowaniem środowiska akademickiego, a więc „tego typu działania będą podejmowane”. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy