"Kurs EUR/PLN utknął w dolnej części swojego przedziału wahań z ostatnich tygodni. Notowania częściowo uzależnione są od sentymentu na zagranicznych giełdach i dopóki nastroje są dobre, złoty nie traci. Spodziewam się, że w najbliższym czasie EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,50-4,60" - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności pozostawały bez większych zmian wobec czwartkowego zamknięcia.

"Wydaje się, że rynek krajowego długu powoli dochodzi do dolnej granicy rentowności. Z jednej strony NBP skupuje duże kwoty obligacji, z drugiej jednak strony rynek widzi emisje PFR i ogromne potrzeby pożyczkowe rządu, które szybko nie znikną. Z tego względu potencjał do spadku rentowności mógł się już wyczerpać, a notowania powinny się w najbliższych dniach stabilizować" - powiedział Kwiecień.

W ramach operacji podstawowych Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu sprzedał 6-dniowe bony za 110 mld zł - wynika z danych na platformie Bloomberg.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,615 proc. (+0,4 pb), a niemieckich -0,455 proc. (-2,7 pb).

>>> Czytaj też: Laurent: Jak stracić 90 proc. swoich pieniędzy w 14 lat [OPINIA]