Kanał zadebiutował o godz. 18.55 głównym, blisko godzinnym programem informacyjnym, talk-show „Silny głos” oraz dokumentem „Pod maseczką” o skutkach epidemii koronawirusa oraz „zyskach z handlu strachem”, jak reklamowano najnowszą produkcję. W codziennym programie publicystycznym „360 stopni” spotkali się politycy, eksperci i komentatorzy.

Codzienna ramówka przewiduje pierwszy program informacyjny o godz. 6 i kolejne co godzinę. W godzinach nocnych nadawany będzie amerykański CNN International. Razem z kanałem wystartował portal informacyjny.

Nowy kanał nadaje z nowoczesnego studia z Pragi, o powierzchni prawie 300 m kw. Dominuje stanowisko dla dwóch prowadzących, które można rozbudowywać przy programach publicystycznych. CNN Prima News, jako jedyny kanał w kraju ma dodatkowe piętro w studiu. Ujęcia z tej perspektywy wyróżniają kadry używane przez Prima na tle innych programów informacyjnych w Czechach. Kolorystyka, w której dominują kolory niebieski, czerwony i biały, odpowiada kolorystyce logo nowej stacji.

O nowym kanale poinformowano w kwietniu 2019 r. bezpośrednio po podpisaniu umowy z CNN International Commercial (CNNIC), na podstawie której powstała CNN Prima News. CNNIC udziela licencji na korzystanie z logo stacji i umożliwia dostęp do zawartości programu oraz środków produkcyjnych całego pakietu CNN. Nowy kanał można odbierać bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej. Emisje zapewniają także kablówki i dystrybutorzy sygnałów satelitarnych. Konkuruje z kanałem informacyjnym CzT24 telewizji publicznej oraz z popularnym internetowym, telewizyjnym projektem „Seznam Zpravy”.

Za całym przedsięwzięciem stoi czeska prywatna firma telewizyjna Prima FTV, która zaczynała w 1994 r. jako kanał programów regionalnych. Udział tej produkcji stopniowo ograniczano, a Prima od 1997 r. nadaje program ogólnokrajowy. Połowę udziałów w czeskiej stacji ma mająca siedzibę w Sztokholmie inwestująca w świecie mediów Modern Times Group (MTG).

Z Pragi Piotr Górecki