Zmieniło się podejście w zakresie wyceny projektów deweloperskich będących w trakcie realizacji. Wiąże się to ze zmianą Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 40 Nieruchomości inwestycyjne. Będzie ona obowiązywała dla sprawozdań finansowych sporządzonych za okres rozpoczynający się 1 stycznia 2009 r. lub później.
Zdaniem Marty Stypułkowskiej-Molgi, menedżera, Zespół ds. Nieruchomości, PricewaterhouseCoopers, dzięki zmianom nieruchomości w trakcie budowy będą mogły być traktowane jako nieruchomości inwestycyjne, jeżeli taki jest cel ich wytworzenia.

Wycena do wartości godziwej

Dlatego nieruchomości będące w trakcie budowy lub dostosowywania można będzie wyceniać do wartości godziwej. W obecnym stanie prawnym jest to dopuszczalne wyłącznie w przypadku nieruchomości już oddanych do użytkowania.
Reklama
- W rezultacie zastosowania dla nieruchomości w trakcie budowy lub dostosowywania modelu wyceny do wartości godziwej spółki deweloperskie będą mogły przyspieszyć moment ujęcia zysku z realizowanego projektu inwestycyjnego w rachunku zysków i strat. Wynik na wycenie nieruchomości do wartości godziwej rozpoznawany był w wyniku finansowym w momencie rozpoczęcia użytkowana lub w momencie przeznaczenia do sprzedaży zakończonej już nieruchomości inwestycyjnej. Marta Stypułkowska-Molga uważa, że w praktyce możliwość zastosowania modelu wyceny godziwej na skutek nowelizacji MSR 40 spowoduje, że wynik z wyceny nieruchomości inwestycyjnej nie będzie odraczany w czasie i będzie rozpoznawany przez deweloperów już w trakcie realizowania projektu deweloperskiego.
Ważne!
Projekty w toku, obejmujące na przykład budynki biurowe przeznaczone na wynajem czy też powierzchnie magazynowe, będą traktowane jako nieruchomości inwestycyjne

Ustalenie wartości projektu

Małgorzata Szymanek-Wilk, starszy menedżer, Zespół ds. Nieruchomości, PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że zgodnie z MSR 40 wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnej stanowi cena, za jaką nieruchomość mogłaby zostać wymieniona na warunkach rynkowych pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami. MSR 40 dopuszcza zastosowanie modelu wyceny nieruchomości do wartości godziwej, pod warunkiem że spółka będzie w stanie ustalać wartość godziwą nieruchomości wiarygodnie i regularnie. W tym celu spółki powinny wziąć pod uwagę wiele informacji. Przykładowo może to być stan lokalnego rynku nieruchomości, stopień realizacji danego projektu inwestycyjnego, rodzaj i ustalenia wynikające z kontraktu budowlanego, ryzyka biznesowe i finansowe związane z konkretną inwestycją czy też doświadczenia z realizacji wcześniejszych projektów.
W praktyce określenie wartości godziwej dla projektów w fazie realizacji może okazać się niezwykle trudne ze względu m.in. na brak porównywalności i unikalny charakter danej inwestycji. Na pierwszą przeszkodę natrafiamy, próbując zidentyfikować podobny niezakończony projekt deweloperski o zbliżonej fazie realizacji.

Niezakończone inwestycje

Ze względu na trudności w ustaleniu projektu o podobnym stopniu realizacji niezakończone inwestycje są zazwyczaj nieporównywalne w przeciwieństwie do gotowych zakończonych już nieruchomości inwestycyjnych. Według Małgorzaty Szymanek-Wilk wynikać to może także z faktu, że transakcje rynkowe dotyczą zazwyczaj zakończonych już projektów, co w konsekwencji oznaczać może brak aktywnego rynku i bieżącej ceny dla nieruchomości w trakcie budowy lub dostosowywania.
Z punktu widzenia praktycznego najwłaściwsza w tym zakresie wydaje się tzw. metoda pozostałościowa. Jest ona powszechnie zalecana przez standardy wyceny do szacowania wartości projektów w toku. Metoda ta bazuje na przyszłych planowanych i zdyskontowanych przepływach pieniężnych, które będą generowane po oddaniu nieruchomości inwestycyjnej do użytku, skorygowanych o wartość przyszłych nakładów inwestycyjnych, których poniesienie jest konieczne w celu zakończenia inwestycji. Ekspert dodaje, że wartość ta jest w kolejnym kroku korygowana o szacowaną marżę dewelopera, stanowiącą zysk dewelopera ponad kosztami budowy.