W przekazanym PAP komunikacie poinformowano, że w minionych tygodniach pracownicy wydziału konsularnego ambasady mieli do czynienia z kilkoma przypadkami oszukania przewoźników z Polski. Scenariusz tych zdarzeń był podobny: oszuści posługujący się językiem polskim i niemieckimi telefonami komórkowymi zamawiają usługę przewozu osób z zagranicy do Polski. Kierowca przyjmuje ofertę i jedzie do Niemiec. Tam dosiada się osoba, która wyłudza pieniądze pod pretekstem pożyczki w celu załatwienia pilnej sprawy przed rozpoczęciem kursu. Znika z pieniędzmi i więcej się nie pojawia.

Ofiara oszustwa dopiero po pewnym czasie orientuje się, że zamówiona usługa jest fikcyjna i że utraciła pożyczone pieniądze. Numery telefonów, z których zamawiano usługę, są wyłączone. Ambasada RP zaleca przewoźnikom ostrożność przy przyjmowaniu zleceń telefonicznych z Niemiec.

W komunikacie zaapelowano, by osoby, które zostały oszukane w opisany sposób i nie poinformowały o tym właściwych władz, zgłosiły się na policję i złożyły doniesienie o popełnieniu przestępstwa, a także skontaktowały się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Berlinie. Kontakt możliwy jest za pośrednictwem numeru telefonu 0049-30 22 313201 lub adresu internetowego: konsulat.berlin@botschaft-polen.de.

Więcej o branży transportowej czytaj na http://serwisy.forsal.pl/serwisy/transport