"Jeśli Unia Europejska chce być wydajna trzeba, aby miała władze gospodarcze wyposażone w odpowiednie uprawnienia i narzędzia. To będzie priorytetowy cel hiszpańskiego przewodnictwa w UE" - oświadczył hiszpański premier w czasie spotkania z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Madrycie. Zapatero podkreślił też, że wspólna gospodarka europejska nie miałaby sensu, gdyby ograniczała się wyłącznie do jednolitego rynku i unii monetarnej.

Na wspólnej konferencji Sarkozy oświadczył, że Madryt ma pełne poparcie Paryża co do swoich zamiarów. "Uważamy od dłuższego czasu, że Europa cierpi na deficyt władz gospodarczych. Uważamy, że kierownictwo gospodarcze jest zagadnieniem, które prędzej czy później będzie musiało być w Europie rozwiązane" - przekonywał francuski prezydent. Sarkozy zapewnił też o swoim poparciu dla członkostwa Hiszpanii w grupie G20 zrzeszającej najbardziej rozwinięte kraje świata.

"Nie ma żadnego powodu dla którego Hiszpania powinna być traktowana inaczej w Nowym Jorku niż w Londynie. Hiszpania była w Londynie i będzie w Nowym Jorku" - powiedział, odnosząc się do kwietniowego szczytu G20 w Londynie, na który Hiszpania została zaproszona, choć nie jest członkiem G20. Kolejne spotkanie G20 ma się odbyć we wrześniu w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego NZ. Hiszpania chciałaby w nim uczestniczyć. Prezydenci poinformowali też, że Hiszpania i Francja zaproponują zorganizowanie międzynarodowej konferencji w sprawie Somalii, która od prawie 20 lat pogrążona jest w wojnie domowej i stanowi schronienie dla piratów.

"Zdecydowaliśmy zaproponować przeprowadzenie międzynarodowej konferencji w sprawie Somalii" - powiedział Zapatero. Chodzi o to, aby "zaproponować szeroką reakcję przeciwko piractwu, z powodu którego cierpią oba nasza kraje oraz inne państwa - nie tylko w sprawach bezpieczeństwa i wojskowości, lecz także zintegrowaną odpowiedź dotyczącą polityki, bezpieczeństwa i obywateli dla przyszłości tego kraju" - powiedział Zapatero. Szef hiszpańskiego rządu nie podał szczegółów dotyczących tego spotkania.

Francja i Hiszpania były jednymi z pomysłodawców operacji "Atlanta", której celem jest zapobieganie i walka z piractwem w większości u wybrzeży Somalii rozpoczętej w grudniu 2008 roku.