Fundusze strukturalne ułatwiły życie polskim przedsiębiorcom. Nie tylko dały możliwość współfinansowania kosztów przedsięwzięć, lecz także doprowadziły do wprowadzenia nowego standardu doradztwa finansowego banków na rzecz firm. Dzięki dostępowi do unijnych funduszy strukturalnych polscy przedsiębiorcy – beneficjenci wsparcia z Unii Europejskiej – stali się dla instytucji finansowych klientem znacznie atrakcyjniejszym niż wcześniej. Standardem stało się aktywne wspieranie klientów, którzy realizują lub zamierzają realizować projekty współfinansowane z funduszy unijnych. Banki proponują usługi i produkty ułatwiające beneficjentom uzyskanie refundacji. Tym bardziej że niemal dla każdego przedsięwzięcia inwestycyjnego organizowanego przez MSP można odnaleźć program unijny przeznaczony na realizację danego typu inwestycji.
– W ramach oferty europejskiej pomagamy przedsiębiorcom w zidentyfikowaniu możliwości finansowania projektów ze środków Unii Europejskiej – mówi Małgorzata Dusza, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych w Banku Ochrony Środowiska.
– Pomoc polega m.in. na określeniu Programu Operacyjnego oraz jego działania, z którego projekt przedsiębiorcy może być współfinansowany – tłumaczy.
Na stronach internetowych większości banków dostępne są wyszukiwarki aktualnych Programów Operacyjnych, które pozwalają odnaleźć źródło finansowania inwestycji przedsiębiorcy według interesujących go kryteriów (np. miejsca realizacji, branży działania przedsiębiorstwa, wielkości firmy).
Reklama

Korzyści ze współpracy

Dzięki takim rozwiązaniom i deklaracjom bankowców, przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na rozwojowe przedsięwzięcie dla swojej firmy, nie muszą pojawiać się w banku z dopracowanym do perfekcji biznesplanem, ale mogą liczyć, że bankowi specjaliści pomogą im znaleźć najkorzystniejsze (ze względu na specyfikę przedsięwzięcia) źródło współfinansowania inwestycji bądź dotowane ze środków publicznych. Z taką pomocą przedsiębiorcom łatwiej jest przygotować i przeprowadzić realizację przedsięwzięcia – zarówno w kwestii warunków, jakie stawia finansowanie funduszami strukturalnymi, jak i wymaganego wkładu własnego firmy.
– Przedsiębiorcy szukają sposobów finansowania ich przedsięwzięć dających większe poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy Anna Papka z banku Pekao SA.
Banki wspierają przedsiębiorców w rozpoznaniu źródeł finansowania ze środków unijnych, licząc, że zwiększą w ten sposób szanse przedsiębiorstwa na pozytywne przejście procedury ubiegania się o współfinansowanie przedsięwzięcia z funduszy UE, a w konsekwencji udzielą kredytu (najczęściej w wysokości nie wyższej niż wartość dotacji) na sfinansowanie inwestycji, a także dodatkowo dostarczą firmie środków na wkład własny, który przedsiębiorstwo musi wnieść w finansowanie projektu. Jeśli jednak firmie nie uda się uzyskać unijnego wsparcia na dany projekt, przedsiębiorcy i tak mają korzyść ze współpracy z bankiem. Instytucje te zazwyczaj – oprócz pomysłów współfinansowania inwestycji ze środków publicznych – przygotowują też projekt alternatywny (na wypadek niepomyślnego przejścia procedury aplikacyjnej i konieczności ubiegania się o kredyt na warunkach wyłącznie komercyjnych). Analiza ta jasno ocenia jakość projektu i szanse finansowe jego powodzenia w przyszłości.

Linie zagranicznych banków

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na realizację swojego pomysłu mimo braku dotacji unijnej, ma jeszcze szanse na uzyskanie tańszego kredytowania. Instytucje finansowe mają dla małych i średnich firm adresowane do nich zagraniczne linie kredytowe oferowane za pośrednictwem wybranych banków działających w Polsce. Oznacza to, że przedsiębiorca, który chce ubiegać się o kredyt finansowany z takiej linii, powinien złożyć wniosek w banku, który podpisał umowę z zagranicznym partnerem.
Dla banków taka współpraca jest sposobem na pozyskanie środków na finansowanie ich akcji kredytowej, której koszt jest z reguły niższy niż uzyskanych z innych źródeł. Stąd też firmy-kredytobiorcy mogą uzyskać środki na inwestycje na korzystniejszych warunkach (np. dotyczących obniżonego oprocentowania długu).
– Celem kredytów udzielanych ze środków zagranicznych linii kredytowych najczęściej jest finansowanie inwestycji, nie obejmują one kredytów w rachunku bieżącym – mówi Małgorzata Dłubak, rzecznik prasowy Banku BPH.
Cechą tego źródła finansowania jest m.in. ścisłe zdefiniowanie podmiotu (np. małych i średnich firm, które mają być odbiorcami-kredytobiorcami środków), a także przedmiotu (dziedziny przedsięwzięć, jakie mogą być finansowane). Zagraniczne linie dają możliwość długoterminowego, bo sięgającego nawet 10 – 12 lat, kredytowania, z możliwością karencji w spłacie kapitału. Wymagany przez bank zagraniczny wkład własny jest różny w przypadku poszczególnych umów.
– Przedsiębiorcy powinni zainteresować się ofertą zagranicznych linii kredytowych, ponieważ kredyty udzielane w oparciu o nie udzielane są na warunkach korzystniejszych niż standardowe warunki finansowania, zwłaszcza w kwestii czasu i zakresu finansowania przedsięwzięć, na jakie można uzyskać środki – przyznaje Małgorzata Dusza, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych w Banku Ochrony Środowiska.
ZAGRANICZNE LINIE KREDYTOWE W POLSCE
Linie kredytowe zagranicznych banków udzielane za pośrednictwem banków w Polsce
● European Investment Bank (EIB)
● European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)
● Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KFW)

Więcej informacji dla przedsiębiorców w serwisie "Moja firma".