"Ten rok zaczął się niefortunnie dla producentów szparaga. Wysokie temperatury w ciągu dnia spowodowały niesamowitą zwyżkę plonowania, co zbiegło się z okresem długiego weekendu. Producenci mieli duże problemy ze zbytem szparaga. Innym problemem trapiącym producentów jest sparciałość szparaga wywołana przez bezśnieżne mrozy, które spowodowały przemarznięcie karp szparagowych" - powiedział we wtorek Jakobsze.

Zdaniem prezesa Polskiego Związku Producentów Szparaga w maju i czerwcu ceny szparaga powinny wzrosnąć. Na razie utrzymują się poniżej poziomu opłacalności. "Koszt kilograma szparaga w hurcie wynosi około 5-6 zł, a nas satysfakcjonowałaby cena o około 2 złote wyższa" - powiedział. Według danych związku, w Polsce stopniowo maleje liczba najmniejszych plantacji. Przybywa z kolei plantacji kilkudziesięciu- i kilkusethektarowych odpowiednio wyposażonych w maszyny i sprzęt do sortowania zbiorów. Powierzchnia upraw szacowana jest na ok. 1,8 tys. ha.

Liczba producentów szparaga sięga - zdaniem Jakobsze - ok. 700 - 800. Członkowie Polskiego Związku Producentów Szparaga podkreślają, że uprawa szparagów jest w Polsce wciąż dość kosztowna. Zorganizowanie 1 ha szparagarni kosztuje ok. 30-35 tys. zł. Polskie szparagarnie są też gorzej wyposażone niż np. niemieckie - są zazwyczaj pozbawione specjalistycznych systemów nawadniania i ogrzewania. "Nasz tradycyjny system upraw jest jednak bardziej ekologiczny od zagranicznych. Polskie szparagi nie są najtańsze, bo nasi producenci stosują mniej środków chemicznych i nawozów. To jest z pewnością szparag zdrowy" - powiedział Jakobsze.

Według prezesa Polskiego Związku Producentów Szparaga, poza Wielkopolską, w której w ciągu ostatnich lat spożycie szparagów zdecydowanie wzrosło, sprzedaż szparagów cały czas pozostaje niewielka. Szparagi są uprawiane przede wszystkim w zachodniej Polsce. Kilkanaście największych szparagarni w Polsce produkuje ponad 50 proc. szparagów. Większość jest eksportowana - przeważnie do Niemiec. Większość polskiej produkcji to tzw. szparagi bielone. Sezon w Polsce trwa od przełomu kwietnia i maja do 24 czerwca.

Reklama

Szparagi to wieloletnia zielona roślina z rodziny liliowatych zaliczana do najstarszych uprawnych warzyw na świecie. Największymi producentami szparagów są: Chiny, Peru i Stany Zjednoczone. Szparagi to bogate źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy C, soli mineralnych i błonnika. Roślina jest ceniona ze względu na działanie antyrakowe, regulujące gospodarkę wodną organizmu i zapobiegające wadom zwyrodnieniowym układu nerwowego. Jest także traktowana jako afrodyzjak.