"Sytuacje kryzysowe sprzyjają zmianom właścicielskim, dlatego można się spodziewać, że ich częstotliwość wzrośnie. Nie wykluczyłbym, że może do nich dojść jeszcze w tym roku, choć bardziej prawdopodobna perspektywa to 2-3 lata" - powiedział Stopczyński w wywiadzie dla piątkowego "Wall Street Journal Polska".

Podkreślił, że polskie banki znajdują się obecnie "w dobrej kondycji", dlatego byłyby "dobrym aktywem na sprzedaż". "Sprzedaż aktywów może mieć dwie przyczyny: poprawa własnego współczynnika wypłacalności albo zwiększenie własnej efektywności" - uważa dyrektor.

Według niego, tego rodzaju transakcje mogą być rezultatem zmian właścicielskich w zagranicznych grupach kapitałowych, ale nie wyklucza też indywidualnego wejścia nowych graczy na polski rynek.

Jednakże cytowani przez gazetę analitycy zwracają uwagę, że obecnie - w przeciwieństwie do sytuacji jeszcze sprzed roku - na rynku można wskazać więcej kandydatów do przejęcia niż podmiotów zainteresowanych przejmowaniem.

Reklama

Według informacji "WSJP", ostatnio Banco Commercial Portugues (BCP) sondował rynki w poszukiwaniu ewentualnego kupca na Millennium Bank. Inne banki wymieniane przez media jako możliwe cele przejęć to m.in. BZ WBK, Kredyt Bank, Bank Handlowy i BRE Bank. Jednakże jedynym bankiem, który w ostatnich miesiącach rzeczywiście został wystawiony na sprzedaż, jest AIG Bank Polska.