"W czasie ostatniego dwudziestolecia Polska przeszła przez długi, wymagający proces transformacji. (...) Efekty tej transformacji są dzisiaj bardzo widoczne. W ciągu ostatnich 20 lat polski PKB na głowę zwiększył się ponad trzykrotnie. (...) Polityka prowadzona przez Polskę jest odpowiednia" - powiedział Trichet w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski z okazji 20. rocznicy transformacji.

Bez Polski Europa byłaby podzielona

Jak dodał, "bez odważnych działań narodu polskiego" Polska mogła nadal nie być częścią UE, a Europa mogła być dalej podzielona.

"W ciągu ostatnich kilku lat Polska zanotowała również postęp w zakresie reform strukturalnych, poprawiając tym samym działanie rynku pracy i ograniczając bardzo kosztowne schematy przedemerytalne, które do tej pory obowiązywały" - podkreślił.

Reklama

Zauważył, że procesom tym towarzyszyła zarówno integracja gospodarcza, jak i ekonomiczna z Unią Europejską. Wskazał m.in. na fakt otrzymania przez Polskę środków z funduszy przedakcesyjnych.

Solidarne europejskie finanse

"W Unii uważamy solidarność między krajami za cechę fundamentalną. Chciałbym tu wspomnieć m.in. o pewnych przedsięwzięciach finansowych w całej UE. Mam tu na myśli m.in. podjętą decyzję w maju bieżącego roku zwiększającą limity linii kredytowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kilka dni temu Komisja Europejska wysunęła plan przyspieszenia płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego. To wszystko jest tylko częścią wysiłków, jakie mają miejsce w całej UE" - wymieniał Trichet.

Spokojniej z inflacją w eurolandzie

W opinii Tricheta, inflacja w strefie euro wydaje się stabilna w dłuższej perspektywie i można też zauważyć pewne ożywienie na rynkach finansowych. EBC nie obniżył w czwartek stóp procentowych, pozostawiając główną stopę procentową na poziomie 1 proc. Jednocześnie EBC obniżył swoje prognozy gospodarcze dla strefy euro, zakładając, że gospodarka eurolandu skurczy się o 4,6 proc. w tym roku, by powrócić do wzrostu do połowy 2010 r.

Jak cytuje Bloomberg, szef EBC podkreślił, że banki będą potrzebować mniej pieniędzy z EBC gdy poprawi się stan gospodarki, a wówczas automatycznie zmniejszy się masa pieniądza na rynku, co zmniejszy bodźce inflacyjne.

Trichet dodał, że koncentrując niestandardową politykę pieniężną na dostarczaniu bankom nieograniczonej płynności, EBC zaznaczył jednocześnie, że ma w ten plan wbudowaną strategię wyjścia. Szef Europejskiego Banku Centralnego dodał, że kiedy polepszy się otoczenie makroekonomiczne, rada EBC zakończy prowadzenie obecnej polityki, a gotówka, która trafiła na rynek, zostanie zaabsorbowana.