Poprawa efektywności energetycznej o 20 proc. to cel, który zgodnie z pakietem klimatycznym Polska będzie musiała osiągnąć do 2020 roku. Wymagać to będzie wdrożenia inteligentnego systemu mierzenia wykorzystania energii.
Inteligentny system mierzenia, określany mianem smart meteringiem, to nowa idea kontaktu użytkownika z dostawcą energii. Zasadniczym celem jest możliwość zdalnego mierzenia poboru energii. Stworzona do tego sieć otwiera jednak nowe możliwości. System daje m.in. możliwość obniżenia kosztów zaopatrzenia w energię, dostosowania taryf do indywidualnych potrzeb użytkowników, zwiększenia dokładności rozliczeń za zużytą energię, uproszczenia procedury zmiany sprzedawcy.
Z punktu widzenia gospodarki dwustronna komunikacja pomiędzy przedsiębiorstwem energetycznym a klientem otwiera możliwość kreowania innych usług, takich jak np. doradztwo w zakresie oszczędzania energii. Jeżeli dzisiaj przedsiębiorstwa na rynku energii konkurują cenowo, to smart metering daje również możliwość rozwinięcia konkurencji pozacenowej – na bazie usług dodanych. Wprowadzenie takiego systemu jest opłacalne dla przedsiębiorstw energetycznych, choć na razie projekt ten nie wzbudza ich entuzjazmu. Realizacja projektu nie przekracza jednak w żaden sposób możliwości finansowych sektora energetycznego.
Powodzenie wprowadzenia systemu inteligentnych pomiarów jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba zapewnić jednolitość stosowanych rozwiązań technicznych i ustalić, jakie funkcje ma spełniać system. System nadaje się także do zintegrowania pomiarów nie tylko energii elektrycznej, ale także gazu, ciepła i wody. Takim zadaniem mógłby zająć się niezależny, połączony operator pomiarów.
Reklama
Europejscy regulatorzy aktywnie włączają się w promowanie smart meteringu ze względu na korzyści, jakie daje całemu rynkowi. Inteligentne sieci to element koncepcji inteligentnej gospodarki. Inteligentna gospodarka to taka, która pozwala w długofalowej perspektywie zaspokajać bieżące i przyszłe potrzeby człowieka, z uwzględnieniem racjonalnych kosztów, z minimalnym uszczerbkiem dla środowiska. System inteligentnego opomiarowania jak najbardziej temu służy. W wymiarze europejskim takie podejście jest praktycznym wypełnieniem Strategii Lizbońskiej, eksponującej rolę innowacyjności.
Czeka nas podjęcie decyzji, w jaki sposób wdrażać system inteligentnych pomiarów sieci w Polsce. Trzeci pakiet liberalizacyjny nałoży obowiązek wprowadzenia smart meteringu w perspektywie do 2020 roku i będzie to obowiązkiem Polski jako kraju członkowskiego UE. Wydaje się, że system można wdrożyć na zasadzie dobrowolnych działań podmiotów zainteresowanych, niewykluczone jednak, że konieczna tutaj będzie interwencja ustawodawcy.