Rada Ministrów omówi projekt programu dotyczącego przygotowania, obsługi i sprawowania polskiej prezydencji w UE. Polska będzie kierować pracami Unii w drugiej połowie 2011 r.

W styczniu rząd określił priorytety polskiej prezydencji w UE. Są wśród nich: unijny budżet, program Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne UE, przegląd strategii Morza Bałtyckiego. Do zadań polskiej prezydencji będzie należało przewodniczenie pracom Rady UE, jej komitetom, grupom roboczym, a także spotkaniom Rady Europejskiej - ma to na celu zapewnienie dobrej organizacji spotkaniom merytorycznym.

Zadaniem prezydencji jest też reprezentowanie Rady wobec innych instytucji Unii, zwłaszcza Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Ministrowie omówią też wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Rozdzielająco-Obserwacyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Syrii. W siłach oenzetowskich w Syrii służy 367 polskich żołnierzy zajmujących się nadzorowaniem zawieszenia broni między Syrią i Izraelem.

Reklama

Rząd zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Rzecznik resortu finansów Magdalena Kobos powiedziała w poniedziałek PAP, że projekt dotyczy "zmian, które wynikają z konieczności wdrożenia trzech unijnych dyrektyw".

Ministrowie rozpatrzą też projekt uchwały w sprawie rządowego programu wspierania w latach 2009-2011 organów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I-III szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.

Rząd zajmie się ponadto kwestią inwentaryzacji gruntów objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz analizą ich funkcjonowania szczególnie w zakresie możliwości inwestycyjnych na gruntach prywatnych i publicznych. Przyjęta ma zostać też nowelizacja rozporządzenia w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną.