Mikroprocesory Intela znajdują się obecnie w 80 procentach komputerów PC na świecie. Podobny sukces w przypadku komórek ma zapewnić Intelowi zminiaturyzowana wersja procesora komputerowego o nazwie Atom.

„Nawet jeśli uszczkną tylko kawałek z interesów Nokii, będzie to wielka sprawa.” – komentuje Will Strauss, analityk firmy badawczej Forward Concepts. „Nokia jest wciąż największym producentem telefonów komórkowych na świecie.”.

To już kolejna umowa podpisana przez Intela z producentem telefonów komórkowych. W lutym Intel zawarł porozumienie z LG Electronics o współpracy przy stworzeniu urządzenia zapewniającego mobilny dostęp do internetu – połączenia komórki z komputerem osobistym.

Celem prezesa Intela Paula Otelliniego jest zmniejszenie uzależnienia koncernu od produkcji mikroprocesorów dla komputerów, która odpowiada za 90 procent całkowitej sprzedaży. Jest o co walczyć – według firmy ABI Research w zeszłym roku na świecie sprzedano 1,21 miliarda komórek.

Reklama

Największym producentem procesorów pozwalających na uruchamianie różnych programów na telefonach komórkowych jest obecnie firma Texas Instruments. Rynek procesorów odpowiedzialnych za umożliwianie komunikacji należy z kolei do firmy Qualcomm.

Więcej informacji z agencji Bloomberg w serwisie "Bloomberg w Forsalu".

ikona lupy />
Nokia i Intel - wyniki finansowe / Bloomberg
ikona lupy />
Nokia i Intel - kursy / Bloomberg