Unia Europejska zapowiedziała, że przyłączy się do amerykańskich działań po tym jak nie udało się przekonać Chin do zmniejszenia taryf eksportowych i podniesienia kwot na surowce takie jak cynk, cyna, wolfram i fosfor. "Po ponad dwóch latach bezskutecznego nalegania, aby Chiny zniosły te niesprawiedliwe restrykcje, rozpoczynamy dziś sprawę w WTO" - powiedział Kirk.

"Martwi nas, że wygląda na to, iż jest to świadoma polityka, aby stworzyć niesprawiedliwe udogodnienia dla chińskiego przemysłu" - ocenił. Kirk oświadczył, że USA formalnie zażądały konsultacji z Pekinem - jest to pierwszy krok w takich sprawach. Jeśli to zawiedzie, następnym będzie żądanie, by WTO wysłuchało skargi, co może potrwać lata.

Zdaniem zachodnich rządów potrzebujące surowców Chiny kontynuują ograniczanie eksportu surowców wykorzystywanych do produkcji m.in. stali, półprzewodników, samolotów, mimo iż Pekin obiecał wyeliminować podatki i obciążenia nałożone na eksport, kiedy w 2001 roku przyłączyły się do WTO. Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie twierdzą, że te kwoty i podatki uderzają w amerykańskie i europejskie firmy dając chińskim przedsiębiorstwom nieuczciwą przewagę.



Reklama