Ta pozytywna tendencja utrzymuje się od lutego bieżącego roku, a zgromadzone przez instytucje aktywa stopniowo zyskują na wartości nie tylko w ujęciu złotowym, ale przede wszystkim w ujęciu dolarowym. Wzrost wartości zgromadzonych środków w dolarach wyniósł 13,6%, a ich poziom na koniec maja przekroczył 690 mln dolarów.

Tak jak w poprzednich miesiącach wzrost wartości aktywów jest efektem wzrostów na giełdzie. Fundusze zagraniczne zyskują na wartości w ślad za szybko rosnącym poziomem giełdowych indeksów oraz w związku z silnym wzrostem na rynku surowców. Sprzyjającą koniunkturę najlepiej ilustruje szeroki indeks akcji rynków wschodzących, czyli MSCI Emerging Markets, który zyskał 16,7%. Dodatkowo cena baryłki ropy podskoczyła w maju aż o 29%, a złoto zyskało 10%.

Koniunktura na rynkach kapitałowych sprzyjała więc wzrostowi aktywów instytucji zagranicznych. Nie można tego powiedzieć o rynku walutowym, gdyż złoty umocnił się wobec dolara o 3,2%. Wpływ tego czynnika był w porównaniu z poziomem wzrostów na giełdzie raczej niewielki. Tym razem ze względów czysto technicznych utrzymała się negatywna tendencja przepływów. Odpływ środków w monitorowanej przez nas grupie wyniósł około -10 mln złotych. Czynnikiem, który zdecydowanie wpłynął na ten wynik było zakończenie inwestycji w jednym z funduszy strukturyzowanych. Wyłączając wpływ tego zjawiska, bilans przepływów w funduszach zagranicznych byłby dodatni i wyniósłby około 25 mln złotych.

Majowe przepływy kapitału sugerują, że nasileniu uległa tendencja polegająca na przesuwaniu środków do funduszy ryzykownych. W tym kontekście dodatnie saldo przepływu kapitału był szczególnie wyraźne w funduszach akcji regionu Ameryki Łacińskiej, funduszy azjatyckich z wyłączeniem Japonii, funduszy zależnych od rynku surowców oraz funduszy typu Emerging Europe. Może to również oznaczać, że inwestorzy przesuwali swoje aktywa do produktów, które w ostatnich miesiącach wypracowały wysokie stopy zwrotu.

Reklama

Prawie wszystkie podmioty zagraniczne wykazały wzrost wartości aktywów. Po raz kolejny najbardziej zyskały firmy o najwyższych w naszym kraju aktywach. Cztery z pośród jedenastu monitorowanych instytucji wykazały wzrost aktywów przekraczający poziom 15%.

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.

ikona lupy />
Wpłaty i wypłaty z funduszy / Inne
ikona lupy />
Aktywa funduszy zagranicznych w Polsce / Inne