● Czy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm to dla brokerów atrakcyjna grupa klientów?
– Większość brokerów traktuje małe i średnie przedsiębiorstwa z dużą atencją. Stanowią one główny cel ich działalności i znaczącą część portfela.
● Jakie produkty mogą oni zaoferować małym przedsiębiorcom?
– Małe i średnie firmy korzystają głównie z ubezpieczeń katastroficznych typu ogień i inne zdarzenia losowe poprzez ochronę ryzyk od kradzieży, włamania i rabunku, elektronikę, OC działalności, po bardziej skomplikowane i ciągle mniej popularne polisy, tj. utraty zysku (BI) czy OC zarządu.
Reklama
● W jaki sposób broker może pomóc firmie w zarządzaniu ryzykiem?
– Zadaniem brokera nie jest wyłącznie pośredniczenie podczas sprzedaży już gotowego ubezpieczenia, ale tzw. uszycie ochrony na miarę. Celem brokera jest identyfikacja zagrożeń i wdrożenie rozwiązań, które po akceptacji klienta są rozwiązaniami optymalnymi, czyli zapewniającymi najszerszy zakres ochrony za konkurencyjną cenę. Obsługa brokerska to także autorskie klauzule neutralizujące niekorzystne zapisy występujące dość powszechnie w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) towarzystw, klauzule rozszerzające zakres ochrony oraz pozwalające na literalną interpretację często wątpliwych i niejasnych zapisów stworzonych przez ubezpieczycieli.
Współpracując z brokerem klient może liczyć także na partnerskie relacje i doradztwo wykraczające daleko poza standardową ofertę. Dzieje się tak np. dzięki monitorowaniu i pomocy podczas likwidacji szkód, instruktażu we wdrażaniu zaawansowanych aplikacji informatycznych ułatwiających administrowanie ubezpieczeniem.
● Jak ocenia pan wpływ kryzysu na sytuację małych przedsiębiorstw?
– Obecnie, kiedy każdy szuka oszczędności, często dotykają one także programów ubezpieczeniowych. Jeżeli są to świadome korekty dotyczące udziałów własnych, franszyz czy rezygnacji z ochrony mniej eksponowanych ryzyk można uznać je za racjonalne działania. Gorzej, jeśli oszczędności przekładają się na istotne pogorszenie jakości ochrony ubezpieczeniowej. Broker może profesjonalnie doradzić, jaki kierunek oszczędności będzie najbardziej efektywny. Wykorzystując znajomość rynku, poszuka rozwiązań optymalnych, bez konieczności obciążania budżetu swojego mocodawcy.
● LESZEK NIEDAŁTOWSKI
prezes zarządu Polskiej Izby Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych