W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu, który ma dostosować polskie przepisy do wymogów unijnej dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część przepisów wspólnotowych powinna wejść w życie do 30 czerwca 2009 r., ale niektóre mogą poczekać do 31 grudnia 2010 r.

Przepisy dyrektywy dotyczą m.in. wzajemnej współpracy systemów gwarantowania depozytów, ale także podawania przez banki informacji o uczestnictwie w systemie gwarantowania. Dyrektywa zakazuje posługiwania się tymi informacjami w celach reklamowych.

Projekt nakłada na oddziały banków zagranicznych (zarejestrowanych za granicą, a nie w Polsce) obowiązek informowania deponentów o przynależności do systemu gwarancji. Zgodnie z obecnymi przepisami środki zgromadzone w oddziałach banków nie podlegają ochronie BFG, ale rodzimych instytucji gwarancyjnych.

Projekt skraca okres, o który może być przedłużony termin na wypłatę środków z maksymalnie sześciu miesięcy do nie więcej niż 14 dni. Sąd będzie miał siedem dni na rozpatrzenie wniosku o przedłużenie tego terminu.

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki z BFG mają zostać wypłacone deponentowi w ciągu 30 dni, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od momentu, w którym nie można podjąć oszczędności z banku. Termin trzymiesięczny można jednak przedłużyć o sześć miesięcy, do dziewięciu miesięcy.

Sprawozdawca sejmowej komisji finansów publicznych Cezary Tomczyk (PO) podkreślił, że projekt będzie "oddziaływał na BFG, banki krajowe, instytucje kredytowe, oddziały banku zagranicznego, sądy upadłościowe, osoby pełniące funkcje syndyka, klientów banku, a także pośrednio na Komisję Nadzoru Finansowego".

Dodał, że projekt może mieć pozytywny wpływ na sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. "Udostępnienie dodatkowych informacji przez banki może spowodować zwiększenie świadomości deponentów oraz ich zaufania do systemu bankowego" - powiedział Tomczyk. Dodał, że przyszła nowelizacja jest zgodna z prawem wspólnotowym, co potwierdza pozytywna opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Zbigniew Konwiński (PO) zwrócił uwagę, że projekt poprawi bezpieczeństwo lokat bankowych i zabezpieczy interesy deponentów w przypadku, gdyby bank miał problem z wypłatą oszczędności. "Wprowadzane zmiany wpłyną na większą wiarygodność i zaufania deponentów do systemu bankowe. Klub PO popiera projekt" - podkreślił Konwiński.

Również Jarosław Jagiełło (PiS) zapowiedział, że jego klub poprze projekt. Taką deklarację złożyli też Stanisław Stec (Lewica) oraz Edward Wojtas (PSL).

Trzecie czytanie projektu zaplanowano w bloku głosowań.