W decydującą fazę wchodzi procedura sprzedaży Polfy Pabianice. Polski Holding Farmaceutyczny odpowiedzialny za sprywatyzowanie Polf w Pabianicach, Warszawie i Tarchominie zakwalifikował do następnej tury czterech chętnych na kupno fabryki w Pabianicach. Trzech inwestorów odpadło z dalszego postępowania.
Zainteresowane zakupem Polfy są trzy polskie firmy i jedna zagraniczna. O przedsiębiorstwo będą się biły: Polfarmex, Polpharma i Adamed oraz włoska firma Recordati Industria Chimica e Farmaceutica.
– Do połowy października będziemy oczekiwać na wiążące oferty kupna Polfy Pabianice. Po ich otrzymaniu przystąpimy do ostatecznych negocjacji i wyboru inwestora. Jestem przekonany, że do końca roku zawrzemy umowę sprzedaży Polfy Pabianice – zapowiada Artur Woźniak, prezes PHF.
Przy ostatecznym wyborze inwestora władze holdingu będą się kierowały kilkoma kryteriami.
Reklama
– Będzie to, obok proponowanej ceny zakupu, plan rozwoju zakładu, jaki zostanie nam przedstawiony, oraz stabilność zatrudnienia – dodaje Artur Woźniak.
Recordati jest firmą notowaną na włoskiej giełdzie. Koncern posiada filie działające na trzech kontynentach (w 15 krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Włosi już próbowali wejść na polski rynek leków. W 2004 roku Recordati przejęła pakiet 25 proc. Polfy Kutno, ale ostatecznie przegrała starcie o tę fabrykę z koncernem Ivax, któremu sprzedała swoje udziały.
Teraz będzie konkurować m.in. z Polpharmą, największym polskim przedsiębiorstwem w tej branży, a także Adamedem – firmą polską z ambicjami badania i wprowadzania na rynek zupełnie nowych leków na choroby cywilizacyjne.
Czwartym starającym się jest Polfarmex, także firma polska, która zarabia głównie na produkcji leków, ale zajmuje się także dostarczaniem soli wapniowych dla przemysłu farmaceutycznego, weterynaryjnego, chemicznego i spożywczego.
Do 26 września inwestorzy mają czas na due dilligence w Polfie.
SZERSZA PERSPEKTYWA – RYNEK
Jesienią 2008 roku rząd wycofał się ze strategii dla branży farmaceutycznej, zakładającej integrację trzech Polf: Pabianice, Warszawa i Tarchomin w jeden duży koncern. Decyzję o pojedynczej prywatyzacji przedsiębiorstw podjęto po rocznych konsultacjach z ministerstwami gospodarki, skarbu i zdrowia. Inwestorzy dla Polfy Warszawa i Tarchomin mają być znani do końca 2010 roku.