W opublikowanym w piątek raporcie po czerwcowej misji MFW w Polsce Fundusz odniósł się pozytywnie do lipcowej nowelizacji budżetu. Według MFW, dokument ten zwiększa deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government deficit) do 5,5% PKB. Wcześniej przedstawiciele rządu przyznawali, że w tym roku wskaźnik ten może przekroczyć prognozowane wcześniej 4,6% (wobec 3,9% w 2008 r. i unijnego limitu 3,0%).

MFW prognozuje jednak, że general government deficit Polski wyniesie 5,6% PKB w 2009 r. i 6,0% PKB w 2010 r.

Dług publiczny ma - według Funduszu - wzrosnąć odpowiednio do 52,1% i 55,4% z ubiegłorocznych 47,1%.

MFW utrzymało prognozy PKB dla Polski, które przewidują spadek o 0,7% w 2009 r. i wzrost o 1,5% w 2010 r.

Reklama

Na początku sierpnia przedstawicielka Polski w MFW Katarzyna Zajdel-Kurowska zapowiedziała, że Fundusz może podnieść prognozy wzrostu gospodarczego Polski w jesiennym wydaniu "Global Economic Outlook", z uwzględnieniem danych za II kw. br. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje te dane w piątek, 28 sierpnia.

"Polski system bankowy wszedł w kryzys ze stosunkowo mocnej pozycji. Choć doświadczył gwałtownego wzrostu kredytów, podobnie jak inne kraje regionu CEE, boom kredytowy w Polsce rozpoczął się później i trwał krócej" - czytamy w opublikowanym w piątek dokumencie podsumowującym czerwcową misję MFW w Polsce.

Fundusz zwraca jednak uwagę na rosnące - wraz ze spowolnieniem gospodarczym - ryzyko kredytowe. Podkreśla, że w tym roku zaczął rosnąć udział kredytów zagrożonych w portfelu, natomiast niższa rentowność inwestycji i wyższe koszty zaczęły zmniejszać poziomy zysku (w I kw. br. - o 50% r/r).

"Jednakże poziom dokapitalizowania systemu bankowego pozostaje zadowalający, ze wskaźnikiem adekwatności kapitałowej wynoszącym 11,7% na koniec kwietnia 2009 r., przy wysokim poziomie wskaźnika tier 1 capital oraz rekordowych zyskach w 2008 r." - czytamy dalej w raporcie.

Fundusz podkreśla jednak, że widoczne jest już gwałtowne spowolnienie akcji kredytowej.