Stało się tak prawdopodobnie na fali jeszcze wczorajszych pozytywnych informacji dotyczących dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce w lipcu (jej wzrost wyniósł 5,7% r/r). Poziom 4,0700 okazał się jednak silnym wsparciem dla kursu EUR/PLN i po godzinie 9.00 nastąpił zdecydowany wzrost. Podobnie stało się z kursem pary dolar – złoty, gdzie granicą spadków okazał się poziom 2,8390.

Bez wpływu na rynek pozostała dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 3,5%. O godzinie 16.00 miała miejsce konferencja po posiedzeniu RPP, w czasie której stwierdzono m.in., iż inflacja w najbliższym okresie może kształtować się na podwyższonym poziomie, a wejście Polski do strefy euro powinno nastąpić jak najszybciej, po wprowadzeniu odpowiednich zmian legislacyjnych. Pod koniec dnia na krajowym rynku walutowym kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,1070, zaś USD/PLN pozostawał w pobliżu 2,8850.

Na zagranicznym rynku walutowym dziś rano nastąpił spadek kursu eurodolara, co mogło być wynikiem realizacji zysków przez inwestorów po zwyżce notowań EUR/USD do poziomu 1,4350. Zniżka ta zbiegła się paradoksalnie w czasie z publikacją lepszego od oczekiwań odczytu indeksu instytutu Ifo z sierpnia – wzrósł on z 87,4 pkt do 90,5 pkt. Reakcja eurodolara wskazuje jednak, iż chęć realizacji zysków i niepewność inwestorów przeważyły, wyznaczając kierunek kursu EUR/USD na dalszą część sesji. Kurs tej pary walutowej nie zareagował bowiem nawet na dobre dane z USA, które napłynęły o 14.30 i dotyczyły dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w lipcu. Zanotowała ona wzrost 4,9% m/m, wobec spadku w poprzednim miesiącu o 1,3% m/m. Kurs EUR/USD zniżkował jednak popołudniu w okolice poziomu 1,4220.

Jarosław Fronczak, Joanna Pluta Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Reklama