"Jesteśmy na etapie realizacyjnym, jeśli chodzi o prywatyzację GPW. Rozpoczęliśmy realizację oferty private placement. Zostały wysłane wstępne zaproszenia do grupy inwestorów" - poinformował.

Dodał, że resort czeka na podpis prezydenta do nowelizacji ustaw dotyczących rynku kapitałowego, który umożliwi przeprowadzenie prywatyzacji giełdy.

"Jeśli prezydent podpisze nowelizację w wymaganym ustawowo terminie, zdążymy z realizacją harmonogramu" - powiedział Chyczewski.

Trzy tygodnie temu akcjonariusze GPW zmienili statut spółki tak, by można było przeprowadzić IPO warszawskiej giełdy. Wprowadzono m.in. kategorię akcji niemych, które są uprzywilejowane co do dywidendy.

Reklama

Pierwsze notowanie akcji GPW na GPW planowane jest na 27 listopada, zależy jednak - jak wcześniej informowało ministerstwo skarbu - od wejścia w życie znowelizowanych ustaw rynku kapitałowego. Czekają one teraz na podpis prezydenta. Prospekt emisyjny giełdy ma trafić do Komisji Nadzoru Finansowego właśnie po podpisaniu ustaw.

Ponad 60 proc. akcji GPW ma trafić do inwestorów w listopadzie. Część z nich trafi do 50 wybranych krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych.

Skarb Państwa ma zejść poniżej progu 50 proc. akcji GPW (teraz ma 98,8 proc.), ale zachowa ponad 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Temu właśnie mają służyć uprzywilejowane co do dywidendy akcje nieme, stanowiące 25-35 proc. oferty GPW.

Jeszcze przed IPO warszawskiej giełdy Skarb Państwa zamierza wypłacić dywidendę, ok 400-450 mln zł.

Warszawska giełda, odtworzona w 1991 r miała szybko być sprywatyzowana. Jednak przez wiele lat m.in. polityczne argumenty uniemożliwiały przeprowadzenie tej prywatyzacji.

AL, PAP