Według wcześniejszych planów, kopalnia miała złożyć prospekt do KNF w październiku. O możliwości przesunięcia debiutu giełdowego kopalni poinformował w środę Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.

– Przewidujemy, że nasz debiut giełdowy nastąpi na przełomie roku - powiedział Stopa.

Jak zaznaczyła w czwartek Elżbieta Dmitruk, dyrektor katowickiej delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa, "Bogdanka" jest już w pełni przygotowana do prywatyzacji.

– Pierwszym krokiem będzie skierowanie oferty do inwestorów krajowych i podwyższenie - poprzez emisję akcji - kapitału spółki o ok. 30 proc., co pozwoli dokończyć budowę kopalni Stefanów. Po dwóch latach nastąpi kolejna oferta sprzedaży pakietu akcji Skarbu Państwa, nie wiadomo na razie jakiej wielkości - wskazała Dmitruk.

Reklama

Władze “Bpgdanki” uważnie śledziły tegoroczny debiut czeskiego koncernu węglowego New World Resources na warszawskiej giełdzie.

– Z tego, co widzimy, jest zapotrzebowanie na giełdzie na takie spółki - ocenił Stopa.

W czerwcu tego roku w "Bogdance" uruchomiono szyb zjazdowo- materiałowy 2.2, który jest częścią budowy trzeciego pola wydobywczego w Stefanowie (kopalnia ma obecnie dwa - pole Bogdanka i pole peryferyjne Nadrybie).

Pole w Stefanowie będzie wykorzystywać dotychczas nieproduktywny majątek po kopalni K-2, której budowę wstrzymano (uchwałą Rady Ministrów) w lutym 1988 r., a wydrążone już wyrobiska zalano. Trzecie pole zwiększy możliwości wydobywcze kopalni do ponad 10 mln ton węgla rocznie.

Kolejny szyb wydobywczy na polu w Stefanowie zostanie połączony estakadą z zakładem przeróbki przy Bogdance. Jego uruchomienie zaplanowano na 2011 r. - dzięki niemu, w 2014 r. wydobycie całej spółki ma sięgnąć 10,5-11 mln ton węgla, wobec 5 mln ton obecnie.

– Staramy się o powiększenie obszaru górniczego - na wschód od obecnego. Wokół naszego obszaru planowano kiedyś siedem kopalń. Są tam otwory wiertnicze i rozpoznanie geologiczne uprawniające do prowadzenia prac górniczych. Chcemy to wykorzystać. Byłby to bardzo duży obszar górniczy - grubo ponad 100 km kw. - zaznaczył Stopa.

Kopalnia Węgla w Bogdance wydobywa węgiel kamienny na głębokości ok. 1 km. Spółka powstała w marcu 1993 r. z Przedsiębiorstwa Państwowego KWK Bogdanka, po gruntownej restrukturyzacji firmy w latach 1990-93. Od 1994 r. osiąga dodatni wynik finansowy - w ostatnich latach 80-100 mln zł zysku; obecnie zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników.

POL / PAP