Koszt inwestycji wyniósł 495 mln euro. Kabel zaczęto produkować w lutym 2005 r., układać na morskim dnie w kwietniu 2006 r. a ostatni odcinek, przy brzegu Norwegii, położono w 2007 r. Następnie budowano jeszcze urządzenia brzegowe, połączenia z sieciami energetycznymi itp.

Podmorski kabel łączący Holandię i Norwegię ma 580 km i waży 47 tys. ton. Największa głębokość na jakiej go ułożono to 410 m. W trakcie budowy wykonano 18 skrzyżowań z kablami telekomunikacyjnymi oraz gazociągami. Każde skrzyżowanie zabezpieczono, pokrywając je hałdami kamieni.

NorNed przystosowany jest do napięcia 450 kV a jego wydajność to 700 MW. Taka wielkość energii jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb 400-tysięcznego miasta. Konstruktorzy połączenia zastosowali w nim tzw. technologię wysokonapięciową -High voltage direct current - HVDC. Nie wymaga ona pośrednich stacji wzmacniających. Taką samą technologię wykorzystano m.in. przy budowie o połowę krótszego (245 km), kabla energetycznego SwePol pomiędzy Polską a Szwecją.

Koncepcja NorNed opiera się na wymianie energii pomiędzy Norwegią a Holandią. Jest też jednym z ważnych elementów powstającej sieci połączeń energetycznych mających objąć wszystkie państwa UE.

Reklama
POL / PAP