WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 3,58 proc., a WIG o 3,03 proc. Zdaniem analityków, kryzys finansowy w USA nie przełoży się jednak bezpośrednio na sytuację gospodarczą w Polsce.

W poniedziałek jeden z największych banków inwestycyjnych w USA Lehman Brothers wystąpił o sądową ochronę przed wierzycielami, a inny - Merrill Lynch - został wykupiony.

Lehman Brothers świadczy usługi doradztwa finansowego ministrowi skarbu w sporze z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU. Według rzecznika MSP Macieja Wewióra, niepewna sytuacja banku nie będzie miała jednak negatywnego wpływu na spór z Eureko.

Poważne kłopoty ma amerykański ubezpieczyciel AIG. Po otwarciu notowań w USA jego walory potaniały o 61 proc. po tym, jak Standard & Poor's obniżył rating kredytowy dla spółki. Według analityków, może to utrudnić AIG pozyskanie kapitału, niezbędnego do uratowania spółki przed upadłością.

Reklama

Indeksy giełdy rosyjskiej traciły we wtorek po kilkanaście procent, tak że obrót akcjami indeksów Micex i RTS został na pewien czas zawieszony.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu spadł o 1,63 proc., francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 1,96 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 3,43 proc.

W USA Dow Jones Industrial spadł na otwarciu o 0,31 proc., Nasdaq Comp. o 1,39 proc., a S&P 500 o 0,76 proc.

Zdaniem analityków, w perspektywie średnioterminowej możliwe są mocne spadki na warszawskim parkiecie.

Według maklera DI BRE Banku Grzegorza Stępnia, kolejne dni na GPW będą uzależnione od nastrojów na rynkach zagranicznych.

W opinii eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, polska gospodarka nie odczuje bezpośrednio kryzysu finansowego w USA.

Kryzys ten - zdaniem Mordasewicza - nasz kraj odczuje za pośrednictwem państw Europy Zachodniej - współpracujących z USA - do których eksportujemy towary.

Podobnego zdania jest główny ekonomista Grupy PZU Rafał Antczak. "Jesteśmy częścią gospodarki globalnej. W Polsce działają podmioty, które są powiązane finansowo z zagranicą, czy to pośrednio, czy bezpośrednio. Te powiązania bywają znaczące. Należy się spodziewać, że będzie miało miejsce ograniczenie płynności na rynku finansowym - w jakimś stopniu już ono występuje. Oznacza to utrudnienia dla finansowania inwestycji. Dla części polskich firm, zwłaszcza tych średnich i małych, może to stanowić problem" - powiedział PAP Antczak.

Dla środowych notowań istotna będzie reakcja rynków na decyzję Fedu o stopach procentowych.

We wtorek o 20.15 amerykańska Rezerwa Federalna przedstawi decyzję o stopach procentowych. Zdaniem analityków, Fed może obniżyć podstawowe stopy procentowe, aby uspokoić sytuację na rynkach finansowych. Nie wykluczają oni, że stopy procentowe mogą spaść nawet o 50 pkt bazowych.

Obecnie główna stopa procentowa w USA wynosi 2,0 proc. Fed nie zmieniał jej od kwietnia tego roku, po wcześniejszych kilku jej obniżkach od września 2007 r.