„Bardzo mało prawdopodobne, żeby debiut GPW odbył się w tym roku” - powiedział Sobolewski we wtorek w wywiadzie dla telewizji Polsat News. Dodał, że wynika to z decyzji prezydenta, aby zaskarżyć nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi do Trybunału Konstytucyjnego.

„To zaskarżenie nie dotyczy wprawdzie przepisów bardzo istotnych dla rynku, bardzo istotnych również w kontekście transakcji prywatyzacyjnej ale dotyczy to przepisu zawartego w tej ustawie, w związku z tym ona nie wejdzie w życie w takim terminie, w jakim to przyjmowaliśmy do tej pory, a więc nie prywatyzacja jako taka, ale plan jej przeprowadzenia w czasie stanął obecnie pod wielkim znakiem zapytania i można powiedzieć, że jest niemożliwe, aby odbyła się ona w tym harmonogramie czasowym, który przewidywaliśmy” – powiedział w wywiadzie.

Sobolewski uważa, że to nie jest dobra wiadomość dla inwestorów i dla rynku kapitałowego, bo wraz z zaskarżeniem tej ustawy odsuwa się na nieokreśloną przyszłość wprowadzenie krótkiej sprzedaży, jak i wdrożenie ważnej dyrektywy europejskiej, która reguluje relacje między domami maklerskimi, a ich klientami.

W ubiegłym tygodniu wiceminister skarbu Michał Chyczewski informował, że o ile obecne zawirowania na rynkach finansowych raczej nie wpłyną na przesunięcie terminu debiutu giełdowego warszawskiej GPW, to debiut planowany w grudniu tego roku będzie zagrożony, jeśli prezydent zawetuje lub odeśle do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o obrocie instrumentami finansowymi.

Reklama

W ubiegły wtorek, szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki podkreślał, że prezydent ma czas na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy do 2 października.

Ustawa nakłada na NBP obowiązek - zgodnie z propozycją MSP - pozbycia się 33 proc. akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). NBP jednak jest przeciwny temu rozwiązaniu, stojąc na stanowisku, że ustawowe nakłanianie banku centralnego do pozbycia się akcji KDPW jest poważnym podważeniem jego konstytucyjnej niezależności.

Pod koniec lipca minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że akcje GPW mają zadebiutować na giełdzie warszawskiej 27 listopada. Do rąk inwestorów ma trafić ponad 60% akcji spółki, lecz 25-35% akcji GPW będzie tzw. niemymi, czyli bez prawa głosu na walnym zgromadzeniu.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) poinformowało wówczas o zmianie strategii prywatyzacji GPW. Najważniejsze zmiany obejmują wielkość emisji, wprowadzenie nowego elementu: akcji niemych oraz wypłatę dywidendy dla obecnych akcjonariuszy jeszcze przed prywatyzacją.

Oferta kierowana rozpoczęła się przed kilkunastoma dniami, gdy MSP rozesłało zaproszenia do grupy inwestorów, którzy do końca października mają złożyć wiążące oferty nabycia. Chyczewski powiedział ostatnio, że zaproszenia te skierowano do ponad 90 instytucji. Określenie ceny sprzedaży oraz wybór inwestorów, którzy otrzymają akcje ma nastąpić 17 listopada, a w grudniu mają zostać podpisane umowy nabycia akcji.

Natomiast w ofercie publicznej w dniach 21-31 października ma nastąpić pre-marketing, a od 4 do 17 listopada roadshow zarządu GPW oraz book-building. Na 17 listopada przewidziane jest określenie ceny i pre-alokacja akcji inwestorom instytucjonalnym, a 21 listopada oferta ma zostać zamknięta.

Obecnie Skarb Państwa ma 98,82 proc. udziału w kapitale zakładowym GPW, a pozostałe 1,18 proc. akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych. (ISB)

maza