Dobra informacja dla firm, które od początku roku czekają na pieniądze z funduszy unijnych. W przyszłym tygodniu ruszy wypłata wsparcia dla nich. Sprawa, której urzędnikom nie udało się załatwić przez ponad miesiąc, po publikacji DGP została naprawiona w jeden dzień.
We wtorek informowaliśmy, że PARP nie wypłaciła od początku roku ani jednej złotówki unijnego wsparcia dla firm w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Przyczyną była opieszałość urzędników z resortu gospodarki oraz spraw wewnętrznych i administracji, którzy przez ponad miesiąc czasu nie potrafili zawrzeć niezbędnych w tym celu porozumień. Zamiast szybko odblokować wypłatę unijnych środków, ministerstwa zajęły się negocjowaniem poszczególnych zapisów umów.
– Podpisaliśmy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości dokument, który umożliwi wypłatę dotacji dla beneficjentów – mówi Zbigniew Kajdanoski z Biura Prasowego Ministerstwa Gospodarki. Podobne porozumienie zawarło z PARP także MSWiA. Dzięki niemu ruszą płatności dla ok. 1 tys. małych firm, które dostały pieniądze z UE na działalność e-biznesową.
Agencja poinformowała wczoraj, że już rozpoczęła składanie zleceń o wypłatę dotacji do Banku Gospodarstwa Krajowego (od 1 stycznia jest on płatnikiem funduszy unijnych). Jednak przedsiębiorcy będą musieli jeszcze przez kilka dni poczekać na pieniądze. Zgodnie z harmonogramem wypłat dla wysłanych w środę wniosków bank dokona przelewów 17 lutego. Natomiast zlecenia, które trafią do BGK dziś i w następnych dniach, zostaną zrealizowane dopiero 22 lutego.
Reklama
Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, który odpowiada za dotacje dla firm, twierdzi, że resort chce przyśpieszyć wypłatę unijnych dotacji. Według niego zbyt duża część przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, popełnia poważne błędy we wnioskach o płatności. To powoduje, że krążą one między urzędem a firmą, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy.
– Zaproponujemy kilka rozwiązań, które znacznie skrócą ten proces – mówi Jarosław Pawłowski. Dodaje, że w grę wchodzi np. organizowanie spotkań między urzędnikami a przedsiębiorcami, podczas których byłby poprawiane błędy we wnioskach. Szczegóły mają być znane w przyszłym tygodniu.