W oczywistej intencji przejęcia władzy przez Brukselę, Michel Barnier zasugerował, że przyszłe finansowanie Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (ISAB) może zależeć od tego, czy ugnie się ona pod polityczną presją ze strony Komisji Europejskiej, aby dokonać zmian w sposobach zarządzania organizacją.

Sugestie Bariera, poczynione podczas spotkania księgowych i regulatorów w Londynie, wprowadziły w osłupienie międzynarodową społeczność księgowych i postawiły na porządku dziennym pytanie o niezależność ISAB w kluczowym okresie rokowań, mających na celu ustanowienie międzynarodowego systemu reguł obrachunkowych.

Większość krajów uprzemysłowionych z G20, w odpowiedzi na kryzys finansowy, zadeklarowała we wrześniu ubiegłego roku poparcie dla jednolitego systemu standardów rachunkowych najwyższej jakości w celu poprawy przepływu kapitału oraz eliminacji międzynarodowych sporów. Jednak osiągnięcie konsensusu w tej sprawie okazuje się coraz trudniejsze.

Wielu polityków europejskich sadzi, iż rozważni regulatorzy powinni w większym stopniu włączyć się w zarządzania IASB, tak aby rachunkowośc mogła być narzędziem stosowanym dla osiągnięcia finansowej stabilności.

Reklama

Ale księgowi i liderzy biznesu – zwłaszcza z USA i Japonii – twierdzą, że rachunkowość nie powinna podlegać interwencji ze strony regulatorów, powinna natomiast się skoncentrować na dostarczaniu precyzyjnych danych na temat wartości firm.

Podczas coraz bardziej gorączkowego spotkania na temat przyszłości finansowania IASB, Barnier powiedział, że „obie kwestie finansowania i zarządzania mogą być ze sobą powiązane”.

„Chcemy, żeby w radzie zarządzającej [IASB] zasiadało więcej przedstawicieli emitentów – więcej banków i więcej spółek – oraz więcej rozsądnych regulatorów”.

Barnier poszedł dalej mówiąc, że jest „przedwcześnie”, aby oczekiwać, że UE zwiększy swój roczny wkład do budżetu IASB w kwocie 4,3 mln funtów. Co więcej, Bruksela zamierza rozważyć celowość corocznego finansowania organizacji.

Doświadczony specjalista z branży powiedział, że zastrzeżenia przedstawione przez Barniera mogą doprowadzić do konfliktu Brukseli z USA i Azji oraz wykoleić proces konwergencji.

Przeszło 110 krajów, w tym większość Europy i Azji, stosuje Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) opracowane przez IASB. Amerykańskie firmy przygotowują swoje raporty finansowe zgodnie z regułami Generally Accepted Accounting Principles, GAAP, natomiast regulatorzy w USA rozważają możliwość przejęcia zasad MSSF.