Wskaźnik obliczany dla Polski wzrósł w lutym do poziomu 100,4, co oznacza przejście z fazy ożywienia do fazy ekspansji naszej gospodarki. Jak można zauważyć na poniższym wykresie, CLI dla Polski dość dobrze wskazuje trendy panujące na naszej giełdzie. Lutowy odczyt nadal potwierdza tendencję wzrostową na rodzimym rynku akcji.

Najsilniejszy wzrost odnotowano w Stanach Zjednoczonych i Japonii (wzrost o 0,9 pkt). Obecny odczyt w USA wyniósł 102,7 pkt. W tym samym czasie, wstępne sygnały wolniejszego tempa rozwoju gospodarczego pojawiły się w Chinach, gdzie wskaźnik pozostaje na stałym poziomie od ostatnich trzech miesięcy. Indeks wyprzedzający dla całego obszaru OECD wrósł o 0,7 pkt i 0,5 pkt w strefie Euro. Opublikowane dane przez OECD wspierają tezę, iż USA szybko odbudowują się z recesji. Wszystko wskazuje na to, że Stany Zjednoczone są w stanie „przejąć pałeczkę” od rozpędzonych gospodarek krajów wschodzących w drodze do definitywnego zakończenia kryzysu.

Mierniki wyprzedzające OECD zostały wprowadzone, by uzyskiwać wczesne sygnały o punktach zwrotnych aktywności gospodarczej. Przełom w odczytach CLI jest sygnałem zmian w cyklu koniunkturalnym wciągu najbliższych 6-9 miesięcy. Jednak nie wszystkie punkty zwrotne udaje się prawidłowo zidentyfikować. Zalecana przez tą organizację interpretacja wskaźnika, służąca do oceny, w jakiej fazie cyklu znajduje się gospodarka danego kraju, jest następująca:

Ekspansja gospodarki – CLI wzrasta i znajduje się powyżej 100 punktów
Odwrócenie – CLI spada i znajduje się powyżej 100 punktów
Spadek – CLI spada i znajduje się poniżej 100 punktów
Ożywienie – CLI wzrasta i znajduje się poniżej 100 punktów.


Reklama
ikona lupy />
Wskaźnik CLI OECD oraz WIG20 / Inne