"Obecnie zbieramy fundusze, chcemy pozyskać dla naszego przedsięwzięcia polskich partnerów, zarówno instytucje finansowe, jak i inwestorów indywidualnych" - powiedział ISB Chafets. GPV planuje pozyskać 10-20 mln euro od polskich inwestorów, a docelowo wartość aktywów w zarządzaniu funduszu ma wynieść 60 mln euro (od inwestorów polskich i międzynarodowych) - tyle spółka chce zainwestować w polskie spółki.

Chafets poinformował, że GPV będzie inwestowało na rynku polskim zarówno w przedsięwzięcia typu start-up, a także w spółki we wczesnej fazie rozwoju. Część środków zaangażuje też w przedsięwzięcia typu seed, czyli w inwestycje w produkt, jeszcze w fazie przed założeniem spółki. "Liczymy, że pierwsze umowy inwestycyjne zawrzemy jeszcze w tym roku" - dodał Chafets. Fundusz już przeprowadził badanie rynku i przyjrzał się kilkudziesięciu potencjalnym przedmiotom akwizycji. W Izraelu fundusze z grupy przeprowadzają rocznie kilka inwestycji z nawet kilkuset projektów, które analizują.

W skład komitetu inwestycyjnego GVP wchodzą m.in. Bogdan Wiśniewski (poprzednio m.in. partner w MCI Management), Marek Borzestowski (założyciel portalu Wirtualna Polska) i Zygmunt Grajkowski (Poprzednio Partner w Enterprise Investors oraz zarządzający M&A w Price Watehouse Polska.). Fundusz zakłada, że część inwestycji dokona we współpracy z innymi inwestorami: zarówno finansowymi, jak i branżowymi.

"Oprócz środków pieniężnych oferujemy naszym partnerom wielką wartość dodaną. Nasze doświadczenie i know-how oraz doświadczony zespół, a także sieć kontaktów na całym świecie, które dla firmy technologicznej są niezbędne do dalszego rozwoju, po przekroczeniu pewnego etapu" - zaznaczył Chafets. Chcemy dać szansę polskim przedsiębiorcom, aby ich pomysły stały się przedsięwzięciami globalnymi, a polskim inwestorom możliwość inwestowania na rynku międzynarodowym" - dodał.

Reklama

Sponsorem Giza Polish Ventures jest Giza VC - jeden z najstarszych funduszy VC w Izraelu. Założony w 1992 roku, stworzył pięć funduszy o wartości aktywów przeszło 600 mln USD.

GPV zamierza w Polsce działać w obszarze tzw. "luki kapitałowej" - zjawiska polegającego na braku możliwości pozyskania kapitału dla średniej wielkości inwestycji (podczas gdy jest to łatwiejsze dla najmniejszych i dużych inwestycji). Jej zapełnienie jest zadaniem m.in. Krajowego Funduszu Kapitałowego. Fundusz nie wyklucza jakiejś formy współpracy z KFK w przyszłości, ale obecnie nie ma takich planów.