W Polsce już 88 proc. największych polskich firm produkcyjnych prowadzi działalność gospodarczą poza granicami naszego kraju. Jak wynika z danych KPMG, wartość polskich inwestycji zagranicznych w 2008 r. sięgnęła prawie 16 mld euro.

Przedsiębiorcy z Polski zmagają się na obczyźnie z wieloma problemami, z których najbardziej dotkliwe są trudności z wyegzekwowaniem należności, odzyskaniem zwrotu podatków czy też uzyskaniem koncesji. Wówczas z pomocą przychodzą pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki ich wsparciu, polskim firmom udało się odzyskać zaległe płatności o wartości kilku lub nawet kilkudziesięciu milionów euro - pisze "Puls Biznesu".

Polscy dyplomaci w ubiegłym roku przeprowadzili aż 119 interwencji służących ratowaniu polskich firm. Od sierpnia 2009 r. do bazy MSZ i ambasad trafiło prawie 800 firm na 92 rynkach. Kraje, w których prowadzenie biznesu wymaga najczęstszych interwencji dyplomatycznych to Ukraina, Białoruś, Rosja i kraje azjatyckie.

Działania dyplomatów służą często promocji firm, projektów inwestycyjnych czy kontaktów handlowych w sektorach strategicznych lub gdy odbiorcą są instytucje państwowe. Dyplomaci podają także pomocną dłoń firmom, które dopiero chcą wejść na zagraniczny rynek, lub stawiają na nim pierwsze kroki. Obecnie MSZ wspiera projekty inwestycyjne największych polskich przedsiębiorstw warte 4-5 mld euro - czytamy w "Pulsie Biznesu". Paweł Wojciechowski, wiceminister spraw zagranicznych ocenia, że firmom z Polski udaje się co dziesiąty projekt inwestycyjny.

Reklama

Więcej: "Puls Biznesu"