"Powtórzenie wyniku za 2009 rok będzie bardzo trudne. 11 stycznia wypłaciliśmy 509 mln zł dywidendy, co obniży nasze zyski finansowe. Naszą ambicją jest pokazać, że zysk w 2010 roku może być podobnej wysokości pomimo tego, że tak znaczące kapitały odeszły z giełdy" - powiedział Sobolewski.

>>> Polecamy: Za dwa lata GPW może stać się centrum Europy Środkowo-Wschodniej

"Patrzę z dużym optymizmem, po dwóch latach kryzysu mam przekonanie, że podstawy naszej struktury, nasza baza inwestorska są niezwykle silne. Widzimy, że sytuacje kryzysowe, które dotyczą Grecji czy innych krajów mają przejściowy wpływ na notowania" - dodał.

Zdaniem prezesa GPW w wypracowaniu dobrego wyniku w 2010 roku powinny Giełdzie pomóc zaplanowane prywatyzacje. "Rok 2010, mając na uwadze wielkie prywatyzacje, które są przed nami, powinien być rokiem dobrym lub bardzo dobrym patrząc z punktu widzenia zysków GPW" - powiedział. "Będę dążył do tego, by tegoroczny wynik był co najmniej zadowalający" - dodał.

Reklama

Prezes zaznaczył, że w przyszłych latach zyski GPW będą zależały m.in. od planowanego obniżenia opłat. "Musimy wykonać kroki w kierunku obniżenia opłat, jednak to obniżenie będzie pomyślane jako stymulacja rozwoju i obrotu. Będzie to inwestycja, która musi być opłacalna, musi przynosić efekt w postaci zwiększonych obrotów" - powiedział Sobolewski.

Zarząd GPW rekomenduje wypłatę 60 proc. zysku za 2009 rok na dywidendę, ale ocenia, że wypłata wyższej dywidendy nie byłaby problemem dla spółki. Prezes Giełdy poinformował, że spółka wkrótce przygotuje założenia polityki dywidendowej na kolejne lata, która będzie przedstawiona w prospekcie emisyjnym. "W najbliższym czasie będziemy opracowywać założenia polityki dywidendowej, przygotowując się do debiutu" - powiedział. "Wypłata dywidendy, która teraz będzie miała miejsce, będzie jeszcze miała na celu dostosowanie struktury aktywów i pasywów spółki do pewnego modelu, więc niekoniecznie będzie zgodna z przyszłą polityką dywidendową" - dodał.

GPW może złożyć prospekt emisyjny w KNF w wakacje

Prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych będzie gotowy do złożenia w KNF w wakacje - poinformował Sobolewski. GPW rozmawia z kilkunastoma firmami zagranicznymi ws. ich ewentualnego debiutu na warszawskim rynku w tym lub przyszłym roku. "Wykonujemy drugą aktualizację prospektu, pierwsza była w grudniu i styczniu. Myślę, że będziemy gotowi ze złożeniem prospektu w wakacje" - powiedział Sobolewski.

Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych zamierza sprzedać pakiet 63,82 proc. giełdy. W rękach Skarbu Państwa ma pozostać pakiet ponad 35 proc. W drugim etapie prywatyzacji, który może nastąpić za 3 do 5 lat, akcje GPW mogą trafić do inwestora branżowego.

Niedawno wiceminister skarbu Joanna Schmid informowała, że przed IPO warszawskiej giełdy resort skarbu będzie chciał wprowadzić takie zmiany w statucie GPW, aby kluczowe decyzje mogły zapadać pod kontrolą MSP. Przed ofertą publiczną GPW ma dokonać wyboru oferty jednej ze światowych giełd, dzięki której zakupiony zostanie nowy system transakcyjny oraz pozyskany zostanie partner do aliansu strategicznego.

Na zaproszenie do składania ofert na sprzedaż systemu transakcyjnego naszej giełdzie i na wejście z nią w alians strategiczny odpowiedziały trzy giełdy: Nasdaq OMX, NYSE Euronext i London Stock Exchange. Takiej oferty nie złożyła Deutsche Boerse, chociaż do niej też zostało skierowane zaproszenie. Wybór partnera dla GPW ma nastąpić w lipcu 2010 roku.

Sobolewski poinformował w piątek, że GPW rozmawia obecnie z kilkunastoma zagranicznymi firmami o ewentualnym debiucie w Warszawie. "Gdybyśmy policzyli rozmowy z tymi spółkami, które mają realne szanse na debiut na ten rok lub na przyszły, to rozmawiamy z kilkunastoma" - powiedział. Dodał, że spółki te pochodzą przede wszystkich z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Czech.

Niedawno prezes GPW informował o prowadzonych rozmowach z węgierskim bankiem OTP na temat dual listingu na GPW. "Obecnie rozmowy z OTP się nie toczą, ale myślę, że w maju wystąpimy z inicjatywą ponownych rozmów i mamy nadzieję, że spółka podejmie te rozmowy" - powiedział Sobolewski.