Coraz więcej firm korzysta z pomocy publicznej, w tym z funduszy unijnych. Może się jednak zdarzyć, że organ udzielający takiego wsparcia nie udzieli przedsiębiorcy istotnych informacji związanych z pomocą. W rezultacie Komisja Europejska, będąc jedynym organem kompetentnym w sprawach pomocy publicznej, ma prawo uznać, że konkretne wsparcie narusza wspólnotowe przepisy.

Decyzja windykacyjna

– Konsekwencją może być wydanie tzw. decyzji windykacyjnej, która zobowiązuje państwo członkowskie do podjęcia wszelkich koniecznych środków w celu zwrotu pomocy przez jej beneficjenta – mówi Jarosław Chałas, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Otrzymaną pomoc finansową przedsiębiorca musi zwrócić z odsetkami. Gdy odmawia dobrowolnej zapłaty, to pieniądze są egzekwowane w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Poszkodowany przedsiębiorca ma jednak możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności odszkodowawczej organów, które powinny poinformować go o zatwierdzeniu projektu przez Komisję Europejską bądź o braku obowiązku notyfikacji, a tego nie zrobiły.
Reklama

Ułatwione zadanie

W procesie o odszkodowanie przedsiębiorcy mają ułatwione zadanie. Mogą bowiem powoływać się nie tylko na ogólne zasady państwa prawa, ale również na unijne procedury udzielania pomocy publicznej. To znacząco utrudnia obronę opartą na twierdzeniu o zachowaniu przez urzędników należytej staranności. – Z tych względów należy z bardzo dużą ostrożnością podchodzić do wszelkich projektów pomocowych, aby uniknąć ewentualnych problemów – radzi Jarosław Chałas.

Opinia z UOKiK

Jego zdaniem, nie należy kierować się w takich przypadkach żadnymi ogólnymi opiniami. Warto natomiast, występując do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o zaopiniowanie wsparcia, prawidłowo przygotować dokumentację obejmującą projekt programu lub aktu pomocowego wraz ze wszelkimi informacjami niezbędnymi do wydania opinii.