Optymizmu starczyło na krótko, bowiem rozdawanie pieniędzy nigdy nie rozwiązuje problemu. Schorowane systemy socjalne będą dalej funkcjonować, a wzburzony lud powrócił do domów, lecz na jak długo? Politycy „zamietli pod dywan” i mają teraz chwilę spokoju, a nawet mogą liczyć na reelekcję. Mówi się dużo o oszczędnościach, jednak jest druga strona medalu – ich wdrożenie spowolni wzrost gospodarczy. Gospodarka Eurolandu dopiero co rusza do przodu, wzrost PKB za I kwartał wyniósł zaledwie 0,2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2009 r.

Nie dało się nabrać na takie posunięcie złoto. W ubiegłym tygodniu jego cena pobiła grudniowy rekord i zbliżyła się do poziomu 1250 dolarów za uncję.

Jednak niektóre wskaźniki makroekonomiczne płynące z krajów Unii Europejskiej brzmią optymistycznie. W Wielkiej Brytanii produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 2 proc. Warto dodać, że produkcja przemysłowa Eurolandu wzrosła w tym samym miesiącu o 1,3 proc.

Marcowy bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych wykazał deficyt na poziomie 40 mld dolarów. Kwietniowe ceny eksportu wzrosły tam o 1,2 proc. m/m, a importu o 0,9 proc. Nie wiele spadła ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - jak podał Departament Pracy USA, w ubiegłym tygodniu złożono ich 444 tys.

Reklama

Kwietniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4 proc. m/m natomiast produkcja przemysłowa o 0,8 proc. Na koniec ubiegłego tygodnia Uniwersytet Michigan opublikował wskaźnik nastrojów, którego wartość wyniosła 73,3 pkt i nieznacznie wzrosła w stosunku do kwietnia.

Wg szacunków GUS, w 2009 roku PKB w Polsce osiągnął wartość 1,34 bln zł, natomiast inflacja w kwietniu wyniosła 2,4 proc. Podaż pieniądza M3 była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Bieżący tydzień przynosi nam sporo istotnych wieści zza Oceanu. Będą one dotyczyć m.in. ilości rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na pracę w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane będą regionalne indeksy NY Empire State Index oraz Fed z Filadelfii. Indeks wskaźników wyprzedzających poda Conference Board.
Eurostat opublikuje dane o inflacji w Strefie Euro, natomiast firma Markit zapozna nas ze wstępnymi odczytami wskaźników aktywności PMI w przemyśle i usługach Eurolandu. Spodziewamy się również danych o bilansie handlu zagranicznego Eurolandu oraz inflacji. Instytut ZEW z Mannheim opublikuje ostatnią wartość indeksu nastrojów wśród niemieckich specjalistów z dziedziny finansów.

W naszym kraju zostaną podane informacje o saldzie rachunku bieżącego, wynagrodzeniach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej, inflacji bazowej oraz koniunkturze gospodarczej w maju.