W okresie wakacyjnym niektóre firmy zostają zamknięte, a ich właściciele zawieszają wykonywanie działalności gospodarczej. Taką decyzję podejmują, gdy sami korzystają z urlopów, albo wówczas gdy działają w branży, której obroty w sezonie letnim drastycznie się zmniejszają.

Komu wolno

Z możliwości zrobienia sobie przerwy w prowadzeniu biznesu mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników.
Nie muszą to być wyłącznie firmy jednoosobowe, ale również takie, w których w prowadzeniu działalności gospodarczej pomagają członkowie najbliższej rodziny właściciela lub zleceniobiorcy i wykonawcy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych, a także uczniowie zatrudnieni na podstawie umowy o przyuczeniu do zawodu.
Reklama
– Gdy firma prowadzona jest w formie spółki cywilnej, to wówczas zawiesić działalność muszą wszyscy wspólnicy. W przeciwnym razie wykonywanie działalności gospodarczej nie będzie skuteczne – mówi adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.
Zawiesić działalność mogą też spółki prawa handlowego – zarówno osobowe, jak i kapitałowe – pod warunkiem, że nie zatrudniają na podstawie umowy o pracę.
Natomiast żadnych ograniczeń co do zawieszenia działalności nie ma wówczas, gdy spółka prowadzona jest wyłącznie przez wspólników, partnerów i akcjonariuszy – dodaje Maria Urbańska.

Nawet na dwa lata

Przepisy stanowią, że wykonywania działalności gospodarczej nie można zawiesić na okres krótszy niż jeden miesiąc.
– Dlatego wyjeżdżający na dwutygodniowy urlop przedsiębiorca nie może z tej możliwości skorzystać. W takim przypadku powinien wyznaczyć pełnomocnika, który podczas jego nieobecności będzie prowadził firmę. Wystarczy umocować pełnomocnika do wykonywania czynności zwykłego zarządu – tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
Okres zawieszenia działalności nie może przekroczyć 24 miesięcy. Jego długość określa sam przedsiębiorca we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu, którą składa w organie ewidencyjnym, czyli w ewidencji działalności gospodarczej lub w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. We wniosku nie musi podawać przyczyn swojej decyzji. Nie musi też uzyskać zgody żadnego urzędu.
Przedsiębiorca musi złożyć wniosek o wpis informacji do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru przedsiębiorców o wznowieniu działalności gospodarczej. Bez dopełnienia tej procedury nie może automatycznie rozpocząć działalności.

Uprawnienia przedsiębiorcy

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały przed datą zawieszenia firmy.
Może też zbywać własne środki trwałe i wyposażenie i osiągać przychody finansowe z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. Ma prawo i obowiązek uczestniczyć w postępowaniu sądowym, podatkowym i administracyjnym, w związku z wykonywaną działalnością. Firma może też zostać w tym czasie skontrolowana.

Co z podatkami i składkami

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca:
● nie ma obowiązku składać deklaracji VAT (wszelkie rozliczenia i odliczenia z tego okresu może uregulować po odwieszeniu działalności gospodarczej),
● nie musi odprowadzać obowiązkowych składek do ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
● na zasadach dobrowolności może (po ustaleniach z ZUS) zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym,
● nie może zostać objęty ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym na zasadach dobrowolności. Aby leczyć się za darmo po 30 dniach, gdy wygaśnie ubezpieczenie zdrowotne może:
– zawrzeć umowę z NFZ i ubezpieczyć się dobrowolnie (musi z tą umową zgłosić się do ZUS),
– skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego małżonka, który np. jest zatrudniony na etacie.