Najmocniejszym medium, notującym jednocześnie największy wzrost, była w tym okresie telewizja. Według analityków domu mediowego MPG, reklamodawcy zwiększyli budżety w tym medium aż o 22,4 proc. To wzrost porównywalny do czasów sprzed kryzysu finansowego, który wybuchł pod koniec 2008 roku i wywołał w ubiegłym roku głęboką recesję na rynku reklamy.

Wysoka dynamika nie jest jednak zasługą największych stacji — takich jak TVN, Polsat czy TVP — lecz kanałów tematycznych, w których wydatki reklamowe poszybowały w górę aż o 70 proc. Nakłady na promocję w telewizjach rosły nawet szybciej niż w najdynamiczniej rozwijającym się dotychczas internecie. Tu, według MPG, inwestycje reklamowe zwiększyły swoją wartość o 17,5 proc.

Jeśli chodzi o udziały w rynku reklamowym, reklama telewizyjna zanotowała bardzo duży wzrost – z około 52 proc. w I półroczu 2009 r. do 57 proc. w analogicznym okresie 2010.

Gorzej radzą sobie media drukowane (choć spadki nie są już tak duże jak w roku 2009) oraz outdoor. W dziennikach firmy zmniejszyły wydatki o 10,8 proc., podczas gdy w kolorowych magazynach — o 6,2 proc. Jeszcze bardziej — o 11,3 proc. — skurczyły się wydatki reklamowe na rynku reklamy zewnętrznej.

Reklama


MPG sprawdziło też jak wygląda liczba emisji reklam w prasie. W przypadku właścicieli dzienników, liczba reklam w pismach Agory spadła o 10 proc., Media Regionalne zanotowały spadek o 9 proc., a Axel Springer Polska - aż o 23 proc. Z kolei o 20 proc. wzrosła liczba emisji reklam w dziennikach Polskapresse. Nieco lepiej radzą sobie wydawcy kolorowych magazynów. Tu Axel Sprigner Polska zwiększył liczbę reklam o 8 proc., a Edipresse o 2 proc. Bauer, Murator, Agora i Gruner + Jahr — traciły.

Jeszcze lepsze wieści analitycy MPG przynoszą na temat przyszłości.

MGP prognozuje utrzymanie dynamiki wzrostu wydatków reklamowych, która na koniec 2010 roku osiągnąć może 14,3 proc. — napisali w raporcie. Według nich, obserwacje wskaźników makroekonomicznych wskazują na umacniające się pozytywne nastawienie konsumentów co do najbliższej przyszłości.

„Obserwowany wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej publikowany na kolejne miesiące przez GUS wykazuje tendencję do powrotu do wskazań z lat przed spowolnieniem gospodarczym co może mieć bezpośrednie przełożenie na wydatki konsumentów a co za tym idzie może pozytywnie wpłynąć na decyzje reklamodawców co do wielkości wydawanych budżetów reklamowych.” — piszą analitycy MPG.