Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy, pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą, a także pomoc dla przedsiębiorców i pracowników z zalanych terenów.

>>> Bogatynia spustoszona przez powódź (GALERIA)

Nowelizacja rozszerzy zakres obowiązywania przepisów ustawy o osoby poszkodowane przez żywioł w całym 2010 r. "Chodzi m.in. o to, aby jak najszybciej zapobiec skutkom powodzi, które mogłyby jeszcze bardziej pogorszyć sytuację pracodawców, pracowników i bezrobotnych" - napisał CIR w komunikacie wydanym po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Rząd zdecydował także, że znowelizowana ustawa umożliwi większe wykorzystanie środków europejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Pieniądze będą mogły trafiać do dużych gospodarstw rolnych najbardziej poszkodowanych przez powódź. Rolnicy będą mogli otrzymać do 300 tys. zł na odbudowę upraw rolnych, np. chmielu, czy sadów.

Reklama

>>> Awaria w elektrowni Turów może być niebezpieczna w czasie upałów

CIR przypomniało, że uchwalona w czerwcu przez Sejm ustawa umożliwia udzielanie pomocy przedsiębiorcom i pracownikom dotkniętym przez powódź. Przedsiębiorcy mogą otrzymywać pomoc na wypłatę wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Pracy. Osoby, które ze względu na powódź nie stawiły się w pracy, będą miały taką nieobecność usprawiedliwioną. Ustawa umożliwia osobom prowadzącym gospodarstwa rolne i ich rodzinom zatrudnienie przy robotach publicznych i pracach interwencyjnych. Na jej podstawie również osoby bezrobotne można zatrudniać przy pracach interwencyjnych przez okres 12 miesięcy.

>>> Straty po powodzi w Bogatyni i Zgorzelcu mogą sięgnąć miliarda złotych