Spółki Skarbu Państwa z sektora farmaceutycznego mają duży potencjał, jednak potrzebują prywatnych inwestorów, by mogły się w pełni rozwijać - powiedział rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Rzecznik MSP podkreślił, że resort skarbu liczy, iż uda mu się znaleźć takich inwestorów dla przedsiębiorstw farmaceutycznych, którzy dofinansują je we właściwy sposób.

Resort skarbu rozpoczął w sierpniu ubiegłego roku proces prywatyzacji Centrali Farmaceutycznej "Cefarm" w Warszawie. Spółka koncentruje się m.in. na hurtowej i detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych, a także imporcie produktów leczniczych. Na początku lipca br. minister skarbu podjął decyzję o zakończeniu negocjacji w sprawie sprzedaży tej firmy bez wyłonienia inwestora.

Rzecznik MSP zapowiedział PAP, że resort skarbu przymierza się do wznowienia tego procesu. "Planujemy, że nastąpi to na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Prawdopodobnie będą to również negocjacje z inwestorami" - wyjaśnił.

W przypadku spółki Cefarm Rzeszów, w której większościowym akcjonariuszem jest firma ACP Pharma z Warszawy, resort skarbu analizuje tryb sprzedaży należących do niego 40 proc. udziałów tej spółki.

Reklama

"Na początku maja resort skarbu wybrał doradcę, który miał oszacować wartość tej spółki. Ministerstwo odebrało analizy w tej sprawie w połowie sierpnia. Obecnie trwają uzgodnienia trybu, w jakim miałaby się odbyć prywatyzacja Cefarmu Rzeszów" - podkreślił rzecznik MSP.

Wewiór zapowiedział, że proces prywatyzacji kolejnej spółki SP z sektora farmaceutycznego - Wytwórni Surowic i Szczepionek "Biomed" z Warszawy nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym roku. "We wrześniu ubiegłego roku zaprosiliśmy inwestorów do przetargu w sprawie Wytwórni Surowic i Szczepionek +Biomed+. Ze względu na brak zgłoszeń, został on zamknięty w październiku 2009 roku. Aktualnie prowadzona jest restrukturyzacja w spółce. Dopiero po jej zakończeniu będą podejmowane decyzje, co do wznowienia procesu. Najbardziej prawdopodobny termin to 2011 rok" - zaznaczył.

Za prywatyzację Polf Tarchomin i Warszawa odpowiada Polski Holding Farmaceutyczny. PHF skierował pod koniec lipca 92 zaproszenia do inwestorów krajowych i zagranicznych z branży farmaceutycznej zainteresowanych prywatyzacją Polfy Tarchomin. Inwestorzy mają czas na składanie ofert do 30 września. Holding chce zakończyć prywatyzację Polfy Tarchomin w pierwszym kwartale 2011 roku.

O tym, że zapoczątkowany kilka miesięcy temu proces prywatyzacji Polfy Warszawa nie przyniósł sukcesu, informował PHF pod koniec lipca. Holding chce skierować powtórnie zaproszenia do inwestorów branżowych w tej sprawie. Prezes PHF Artur Woźniak powiedział PAP, że Holding poinformuje na początku września o dalszych poczynaniach związanych z prywatyzacją Polfy Warszawa.

Z kolei prowadzona przez PHF prywatyzacja Polfy Pabianice została zakończona na początku lutego br. Firma Adamed Pharma kupiła należące do Skarbu Państwa 85 proc. akcji Pabianickich Zakładów Farmaceutycznych Polfa.

Spółką prywatną jest już także Cefarm Białystok. Firma Farmacol sfinalizowała na początku października ub.r. kupno od Skarbu Państwa 85 proc. akcji Cefarmu Białystok, największego dystrybutora farmaceutyków w regionie północno-wschodniej Polski.