We wrześniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wyniosła 15,1 tys. sztuk, czyli nieznacznie mniej niż rok temu. Od początku roku rozpoczęto budowę o 16% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dane te sugerują, że stabilizuje się obserwowane od przełomu 2009 i 2010 roku ożywienie na rynku mieszkaniowym.

Mniej indywidualnych inwestycji

Wrześniowe ograniczenie liczby rozpoczynanych budów jest wynikiem spadku o 7% liczby mieszkań budowanych przez inwestorów indywidualnych. Zarówno w przypadku deweloperów jak i spółdzielni widoczna jest bowiem pozytywna dynamika. Wynosi ona odpowiednio 8,8% i 28,9%. Ponadto warto zauważyć, że od stycznia br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 60% większej liczby mieszkań, co pokazuje jak pozytywne przewidywania odnośnie przyszłości panują wśród członków tej grupy inwestorów. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców w postaci obniżek cen ofertowych. Jest ona szczególnie widoczna w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na tynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym.

Czwarty raz z rzędu więcej pozwoleń

Reklama

We wrześniu liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 2,4% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 33,1%. W sumie wydanych zostało pozwoleń na 17,2 tys. lokali. Jest to o 20% więcej niż średnia dla ostatnich 12 miesięcy.

Ponadto we wrześniu czwarty raz z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Rośnie liczba oddawanych mieszkań

Wrzesień był pierwszym od 6 miesięcy, w którym wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. W dziewiątym miesiącu oddano 12,1 tys. lokali, czyli o 4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześnie. W dalszym jedna ciągu biorąc pod uwagę wyniki za trzy kwartały liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 15% niższa przed rokiem. W następnych miesiącach można spodziewać się polepszenia w tym obszarze. Czwarty kwartał jest bowiem okresem sezonowego wzrostu liczby oddawanych mieszkań. Na ten okres powinny przypaść terminy oddania inwestycji rozpoczętych w połowie zeszłego roku, kiedy w tym obszarze widoczne było ożywienie.

ikona lupy />
Mieszkania roczna dynamika / Inne
ikona lupy />
Mieszkalnictwo w Polsce / DGP