Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 17 proc. (tak samo jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Oceny bieżącej sprzedaży w październiku są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, natomiast przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość zwiększenia sprzedaży, choć w stopniu nieco mniejszym niż przewidywano we wrześniu. W przedsiębiorstwach utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast prognozy wskazują na możliwość nieznacznego zmniejszenia trudności w tym zakresie" - głosi komunikat.

Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. Mimo to ilość zamawianych towarów u dostawców może się nieznacznie zwiększyć, w stopniu zbliżonym do przewidywań z ubiegłego miesiąca, podał GUS. "Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia na poziomie z września. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów" - czytamy dalej. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże – pozytywnie. Oceny bieżącej sprzedaży są korzystne tylko w przypadku przedsiębiorstw dużych. Najbardziej pesymistycznie swoją sprzedaż oceniają jednostki mikro.

"W październiku dyrektorzy jednostek handlowych zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Korzystnie koniunkturę oceniają jedynie przedsiębiorstwa branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 18 – wzrost o 5 punktów w porównaniu z poziomem z września), branży żywnościowej (plus 6 – wzrost o 2 punkty w stosunku do września) oraz branży pojazdy samochodowe (plus 1 – wzrost o 1 punkt w porównaniu do 8 poziomu z września)" - czytamy też w komunikacie.