Otwarcie Centrum planowane jest na godz. 21, wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke. Na miejscu - przy siedzibie CNK - zobaczą go jedynie wcześniej zarejestrowani widzowie. Jednak dzięki transmisji telewizyjnej widowisko będą mogli oglądać również mieszkańcy innych miast i warszawiacy, dla których nie wystarczyło miejsc na widowni.
"Spodziewamy się, że będzie nas odwiedzało pół miliona osób rocznie" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer.
Jak przypomniał, po raz pierwszy idea powstania Centrum pojawiła się w 1997 roku. Wtedy przedstawiciele zespołów organizujących Piknik Naukowy i Festiwal Nauki w Warszawie - prof. Magdalena Fikus i Prof. Łukasz Turski - publicznie wyrazili marzenie, by w ślad za tymi przedsięwzięciami pojawiła się możliwość budowy czegoś trwalszego.
Budynek CNK to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Od piątku goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalną galerię dla dzieci "Bzzz!".
W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 roku ruszy multimedialne planetarium.
Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa E
Aby wejść do galerii, kliknij obrazek poniżej