Już w piątek 5 listopada odbędzie się długo oczekiwane uroczyste otwarcie Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Pierwsi goście będą mogli zapoznać się z 350 eksponatami. Zobacz, jakie atrakcje czekają na zwiedzających.

Otwarcie Centrum planowane jest na godz. 21, wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke. Na miejscu - przy siedzibie CNK - zobaczą go jedynie wcześniej zarejestrowani widzowie. Jednak dzięki transmisji telewizyjnej widowisko będą mogli oglądać również mieszkańcy innych miast i warszawiacy, dla których nie wystarczyło miejsc na widowni.

"Spodziewamy się, że będzie nas odwiedzało pół miliona osób rocznie" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Jak przypomniał, po raz pierwszy idea powstania Centrum pojawiła się w 1997 roku. Wtedy przedstawiciele zespołów organizujących Piknik Naukowy i Festiwal Nauki w Warszawie - prof. Magdalena Fikus i Prof. Łukasz Turski - publicznie wyrazili marzenie, by w ślad za tymi przedsięwzięciami pojawiła się możliwość budowy czegoś trwalszego.

Budynek CNK to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Od piątku goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalną galerię dla dzieci "Bzzz!".

Reklama

W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 roku ruszy multimedialne planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa E

Aby wejść do galerii, kliknij obrazek poniżej