Oprocentowanie depozytów O/N utrzymuje się w pobliżu stopy referencyjnej NBP. Tym samym NBP wykorzystując operacje dostrajające zrealizował swój cel. Ta zmiana na rynku pieniężnym to już elementem zaostrzenia polityki pieniężnej. Warto też wspomnieć, że wzrost oprocentowania O/N stymuluje popyt na złotego, szczególnie ze strony inwestorów realizujących transakcje typu carry trade.

Na rynku stopy procentowej odbyła się aukcja obligacji DS1020 oraz WS0429. Biorąc pod uwagę negatywny sentyment na krajowym rynku długu w 2011 r. oraz obawy dotyczące wyników środowej aukcji obligacji portugalskich wydarzenie stało się istotnym czynnikiem ryzyka. MF oferowało papiery o wartości 1,0-2,5 mld PLN. Inwestorzy złożyli zapisy na kwotę 5,35 mld PLN i objęli emisję DS1020 za 2,25 mld PLN oraz WS0429 za 0,25 mld PLN. Tym samym MF w pełni zrealizowało swój cel. Uzyskane rentowności były zgodne z naszymi oczekiwaniami i nieznacznie wyższe od poziomów na rynku wtórnym – odpowiednio: 6,215% i 6,246%. Tak jak się spodziewaliśmy reakcja rynku na publikację komunikatu MF była neutralna (doszło nawet do lekkiego wzrostu rentowności). W dalszym ciągu nie spodziewamy się istotniejszego umocnienia na rynku długu. W czwartek GUS poda dane nt. inflacji w grudniu – rynek oczekuje 3,1% r/r.

Środowy przetarg portugalskich obligacji stał się krótkoterminowo jednym z kluczowych czynników ryzyka. Ostatecznie uplasowane zostały papiery za 1,21 mld EUR (oferta w przedziale 0,75-1,25 mld EUR). Cieszyć mógł głównie wysoki popyt, który przekroczył 3-krotnie podaż. W przypadku obligacji zapadających 15 VI 2020 r. rentowność wyniosła 6,716% (o 9 pb niżej niż na ostatniej aukcji 10 listopada 2010 r.), z kolei w przypadku obligacji zapadających 15 X 2014 r. 5,396% (o 136 pb wyżej niż 27 października 2010 r.). Niewielki pozytywny wpływ na wynik przetargu mogła mieć aktywna postawa EBC. Udana emisja powinna nieco uspokoić rynki finansowe, jednak nie oznacza końca sytuacji kryzysowej.

W 2011 r. potrzeby pożyczkowe Portugalii finansowane poprzez SPW wyraźnie zmniejszą się (o 8-17%), a deficyt budżetu zostanie o prawie połowę zredukowany. Kraj może liczyć na wsparcie EBC. Kluczowe dla Portugalii będą najbliższe miesiące, czyli uplasowanie emisji dla konsorcjum bankowego (min. 3 mld EUR) oraz kilku mniejszych aukcji. Do 15 czerwca br. zapadają dwie serie OT na kwotę 9,5 mld EUR. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni nie będzie informacji o przyjęciu przez Portugalię wsparcia międzynarodowego, niepewność będzie się utrzymywała. O trwalszej poprawie sytuacji można będzie mówić, jak zostanie wykupiona ostatnia emisja w czerwcu. Sytuacja jest trudna, ale teraz chyba nie aż tak bardzo dramatyczna, jak to wynika z ankiety przeprowadzonej przez Reutera (44 na 51 ankietowanych spodziewa się, że Portugalia, tak jak Grecja i Irlandia otrzyma pomoc).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.